| pinkflower a întrebat:

Cum sa scap de alunitele de pe corp? Fara operatii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Fara operatie nu poti sa scapi de ele

| AnemonaP a răspuns:

Nu poti, daca incerci ceva, poate duce la moarte.

| Rakanishuu a răspuns:

Cel mai bine si mai sigur este sa ti-o operezi. Dar eu zic sa te mai gandesti, adica, alunitele sunt chiar sexy :3. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine lasa-le asa. Majoritatea oamenilor le au, nimeni nu e perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Fara operatie nu se poate scapa de alunite!
Te pup!

| ReusxD a răspuns:

Nu poţi scăpa de ele, doar dacă faci vreo operaţie, dar nu te sfătuiesc să faci asta.

| Zoey112 a răspuns:

Nu poti scapa de ele fara operatie

| ღCuteღKissesღ a răspuns:

Nu poti scapa de ele.

Cum recunosti o alunita inofensiva?

Alunitele normale sunt de obicei de forma regulata si de culoare maro inchis;
Marimea unei alunite normale este de 6 milimetri in diametru sau mai putin – este echivalentul diametrului unui capat de creion;
Alunitele non-cancerigene au marginile bine delimitate, chiar daca pot aparea culori diferite pe margini.

Cum recunosti o alunita periculoasa?

Alunitele maligne – care prezinta risc de melanom – sunt in primul rand asimetrice – asta inseamna ca jumatatile lor nu se suprapun perfect;
Marginile neregulate – marginile neregulate sau delimitate prost pot apartine, de cele mai multe ori, alunite maligne;
Alunitele cu mai multe culori impartite neregulat pe suprafata sau alunitele a caror culoare se schimba in timp prezinta riscul de a fi alunite maligne;
Alunitele exagerat de negre, albe, rosii ar trebui de asemenea verificate de un medic dermatolog, intrucat culoarea normala a alunitelor este maro inchis;
Alunitele mari sau al caror diametru s-a marit in timp sunt de obicei alunite cu risc de melanom.

Citeste mai mult pe: http://sanatate.acasa.ro/......se-43.html

| Madutzza98 a răspuns:

Nu poti scapa de ele, alunitele sunt niste defecte ale pielii, nu poti scapa de ele decat prin operatie si daca te operezi risti sa faci cancer de piele, mai bine le lasi acolo ca nu cer de mancare si nu te deranjeaza cu nimic happy

| YesOMG a răspuns:

Niste babe se dadeau cu spirt in fiecare seara pe ele... Dar scapau de acelea iesite si fara pigment, sau cu rostopasca. Atunci cand apare (primavara cred ) poti sa te dai cu chestia aia galbena. Bye:*

| tedwiin18 a răspuns:

Nu poti scapa de ele.Si daca te vei expune la soare iti vor aparea si mai multe. Daca vei incerca sa te operezi mai bine nu ca esti in pericol de a face cancer de piele.