| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de anxietate? Serios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoBuDy a răspuns:

Salut,

Incearca prin urmatoarele metode:

Anxietatea se inlatura cu multa miscare fizica
Practica tehnici de relaxare ca sa scapi de anxietate
Evita cafeaua, alcoolul si orice stimulente excitante.
Uneori, a scapa de anxietate inseamna sa treci la actiune. Anxietatea severa poate lasa o persoana ca si paralizata din pricina efectelor din corp si minte, incapabila sa isi rezolve problemele care ii cauzeaza anxietatea respectiva si cu care se confrunta in viata.
Concentreaza-te pe respiratie ca sa elimini anxietatea.

Iti recomand urmatoarea dieta:

O dieta pentru anxietate
Desi oamenii asimileaza alimentele si reactioneaza la ele diferit, sunt cateva strategii de nutritie folosite ca sa te ajute sa combati starile de anxietate.
- Intai de toate, incearca sa mananci portii mici si mai dese de mancare, ca sa mentii nivelul de zahar in sange constant peste zi.
- Asigura-te ca mananci destui carbohidrati complecsi (cereale integrale, radacinoase, fasole boabe, naut, etc).
- Consuma alimente bogate in omega 3 cu acizi grasi esentiali ca somonul, macroul, heringul si sardinele (regleaza neurotransmitatorii, hormonii si alte substante chimice din creier).
- Cauta alimente ce contin triptofan (laptele, nucile, bananele, soia, puiul) pentru ca incurajeaza creierul sa produca substantele chimice responsabile de starea de bine. Incorporeaza vitaminele B si acidul folic in dieta ta.
- Ramai hidratat permanent peste zi, intrucat si o usoara deshidratare iti poate cauza o cadere de buna dispozitie si oboseala. Evita produsele cu zahar si mancarea procesata, chiar daca sunt delicioase la gust.
- Atentie la alimentele care provoaca alergii alimentare, stiut fiind ca alergiile accelereaza simptomele de anxietate. Noteaza-ti ce mananci ca sa identifici la ce esti alergic si elimina-le din dieta ta zilnica.

Succes,

4 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Psihoterapie cu un psiholog+tratament medicamentos de la specialist+gandire pozitiva+exercitii de relaxare+citirea cartilor motivationale si celor de psihologie practica =fac minuni in asemenea stari.

Mai poti incerca sa iei si niste ceaiuri sau suplimente naturiste pentru relaxare, calmare, somn linistit.happy

Sanatate multa.

| Seba2013 a răspuns:

Amigdala cerebrala este cea care te pune in starea de alerta(anxietate).

Ca sa o dezactivezi, trebuie sa te feresti de factorii stresanti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la un psiholog

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut!
Incearca sa inveti respiratia diafragmatica si sa faci asta cand ai o stare neplacuta, ajuta enorm!