| IoanaEp a întrebat:

Cum sa scap de comedoane inchise fara cosmetica..sunt masti sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Porcusorul a răspuns:

De doua ori pe saptamana poti folosi gel exfoliant pe zona afectata. Evita contactul cu zona ochilor pentru a nu afecta pielea foarte sensibila. Suplimentar, in fiecare zi trebuie sa te speli pe fata macar o data cu gel purifiant. Daca bugetul permite, recomand gamele mai scumpe de la Vichy, La Roche-Posay sau Bioderma. Daca nu erau comedoane inchise as fi recomandat si plasturi pentru puncte negre, dar nu stiu cat de eficiente vor fi pentru situatia ta. Iar daca situatia nu se amelioreaza dupa cateva saptamani, atunci recomand cu incredere un consult si tratament dermatologic.