| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de dentofobie? (teama de stomatolog)? Va rog dati-mi niste sfaturi si dau funda, va promit, numai ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Stai linistita,in ziua de azi nu se mai lucreaza cu dureri, sunt anestezi foarte eficiente si efectiv nu vei simti nimic! Mai bine iti invingi teama si iti rezolvi din timp problemele dentare, asta sa nu te rezolve ele pe tinehappyCURAJ!

| SugarLips a răspuns:

Pai am vazut in intrebarea ta anterioara ca este vorba despre o carie, nimic mai mult, sincer si mie mia fist frica de dentist pana luna trecuta cand am descoperit ca nu simti nimic, mai ales cand iti plombeaza. Sincer cel mai enervant lucru la plombare mi se pare aspiratorul ala enervant cu care trebuie sa stai in gura, nimic mai mult! Iar de dentofobie n-am de zis decat ca daca ai fi simtit pe vremea parintilor tai(pe cand erau copii) cum era sa-ti faca ceva ti s-ar fi parut o sedinta de relaxare mersul la dentist de acum!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu scap de teama asta inchizand ochii cand stau pe scaun de la inceput pana la sfarsit. Nu mai esti asa constient/a de ce se intampla.

| JnY a răspuns:

Copile,gadeste-te ca e ca si cum ti-ar fi frica de sanatate...peste ceva timp o sa spui"Fir-ar ea de frica!" cand o sa ai probleme...

| TommyLynn a răspuns:

Eu... doar stau pe scaun si doctoru' si face treaba si plec. Pe scurt astept sa treaca timpul.

| olivia12 a răspuns:

Si eu am avut asta dar mi-am luat inima in dinti si am mers nu e asa de rau crede-ma si aveam 7 anisori, nu trebuie sa-ti fie frica n-ai de ce, el nu-ti vrea raul iti vrea binele si asa ca fa cum am facut eu: ia-ti inima indinti si du-te ca asa se rezolva fobiile infruntandu-le! bafta love strucklove struckbatting eyelashes