| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scap de Dentofobie(teama de stomatolog). Am 12 ani si cand ma gandesc ca trebuie sa merg la stomatolog incep sa tremur toata sa plang sa tip sa urlu... si maine trebuie sa merg ca sa imi trateze o carie si sa imi inlocuiasca o plomba ...va rog din suflet sa ma ajutati ...cum sa scap, la ce sa ma gandesc ca sa nu mai simt durerea?

3 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Pai gandeste-te ca e mai bine sa mergi acum cand caria nu e asa e mare pentru ca o sa te doara mai putin.Incarca sa te gandesti la ce bine te vei simti dupa ce iti trateaza caria si la faptul ca nu te va mai durea.

| XkkOOjs a răspuns:

Si mie imi este oarecum "teama" de stomatolog.Am fost luna trecuta (prima oara in viata mea pentru a-mi scoate un dinte) si m-a durut ingrozitor, mai ales la injectia in cerul gurii, care a fost pentru a amortii gura.Nu cred ca poti scapa de aceasta teama, depinde de stomatologul la care apelezi.

| anonim_4396 explică (pentru XkkOOjs):

laughing Depinde si de stomatolog putin, dar nu e niciunul magician, sa te faca sa nu simti nimic. Daca eram eu in locul tau cred ca ii indesam acul pe gat. P.s: urasc si acele laughing