| Mihai314 a întrebat:

Cum sa scap de pofta de dulce?
Sunt băiat, dar tot am pofta de dulciuri câteodată tare. Mai ales după ce mănânc mâncare, și după mâncare tot timpul merge ceva dulce, și am zile în care și exagerez. Dar nu pot sa ma controlez...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MariusBlakumenn a răspuns:

Exista mai multe modalitati prin care puteti scapa de pofta de dulce. Una dintre cele mai simple si eficiente modalitati este sa consumati alimente sanatoase si bogate in nutrienti, care va pot tine satui pentru perioade mai indelungate de timp. De exemplu, puteti consuma fructe, legume, cereale integrale, carne slaba si produse lactate cu continut redus de grasimi. Aceste alimente va vor oferi energia necesara pentru a trece peste pofta de dulce.

De asemenea, puteti incerca sa reduceti consumul de alimente procesate, care contin zahar si alte ingrediente nesanatoase. In loc sa consumati snacksuri grase si dulci, puteti alege mese sanatoase si echilibrate, care va vor ajuta sa va mentineti greutatea si sa va bucurati de o stare generala buna.

In plus, puteti incerca sa va tinem departe de tentatiile dulci prin evitarea situatiilor care va pot face sa poftiti dupa dulce. De exemplu, puteti incerca sa nu intrati in magazinele de dulciuri, sa nu stati langa colegul de birou care are un pachet de ciocolata sau sa nu va uitati la reclame care va fac sa poftiti dupa dulce.

In cele din urma, puteti incerca sa va ocupati timpul cu activitati care va distrag de la pofta de dulce. De exemplu, puteti face exercitii fizice, puteti citi o carte sau puteti socializa cu prietenii. Aceste activitati va vor oferi o distractie sanatoasa si va vor ajuta sa va mentineti departe de tentatiile dulci.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Te duci la o cofetarie/patiserie, te uiti bine la ce arsenal au, alegi ce ti-ar place mai mult, si te desfeti cu ele. Sigur scapi de pofta. Eu asa fac happy
Lasind gluma la o parte, nu e o problema decat atunci cand exagerezi. Dar, poti rezolva problema elegant, ca mine. Eu sunt din familie de diabetici, deci predispus la diabet, toata viata am mincat dulce, de vreo doi ani de cand am facut o viroza cumplita in car nu am mincat nimic trei zile, ma scol noaptea si maninc dulce, si totusi, la 52 de ani inca stau bine al capitolul asta, presimt ca o sa mai maninc mult dulce pana sa dau in diabet, daca o sa dau. Care e secretul? Miscarea. Minim o ora pe zi. Combustibilul muschilor e zaharul, si, daca faci miscare, ei consuma zaharul pe care l-ai mincat, deci compenseaza consumul de dulce.
Concluzia: mergi linistit la cofetarie. Daca ai alergat pana acolo (si inapoi, bineinteles!). happy

| Violleta2022 a răspuns:

Dulciurile sunt adictive si fac extrem de rau in ciorpul uman.
Poftele dispar dupa 3 saptamani de nemancat dulce.
Exageratul asta poate sa te duca la diabet si asta este foarte rau.

Recomand sa schimbi dulciurile pe fructe care desii contin fructoza, nu sunt atat d erele pe cat par.
Elimina ducliruile din casa si evita sa mai cumperi ceva. manaca fructe cand vrei ceva dulce, sau bea 1 cana de apa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce să te controlezi? Mănâncă un fruct dulce. Dar mănâncă puțin.

| ReddY25 a răspuns:

Le înlocuiești cu alt tip de mâncare

| StrongHeart a răspuns:

De ce sa scapi de ceva ce iti place?
Nu incerca sa "scapi", incearca sa iti controlezi obiceiul si sa ai masura in tot ce faci.

| haileewatson a răspuns:

Sunt mai multe motive: nu mananci suficient? nu mananci sanatos, ai deficienti de vitamine nutrienti, nu mananci suficiente proteine si grasimi.
Asigura-te ca mesele tale principale au un nivel optim de proteine, carbohidrati si grasimi sanatoase. Mananca mai multa proteina, legume si leguminoase si carbohidrati complecsi.

Dar sa stii ca nu e nimic rau in a manca dulciuri cateodata, important e sa nu mananci mult zahar. Ia-ti ciocolata fara zahar sau mananca fructe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfatul meu : Nu te abține de la nimic, o viață ai și în ea trebuie să faci ce-ți place, dacă ai banii tăi și mănânci pe ei, ce-ți pasă cât bagi, sau ce mănânci, oricum și slab și gras, lumea tot te va judeca și când va fi să plece tot va pleca.

Acum nu zic să mănânci fără oprire sau măcar dacă ești gurmand ai în vedere să faci și mișcare, nu vei slăbi, dar măcar nu vei ajunge nici la 300 de kg.

Dacă vrei să fii slab, că așa îți dorești tu, atunci va trebui într-adevăr să lași dulciurile și să mănânci mai slab. Dar aici nu-ți pot da sfaturi pentru că exact de lucrul ăsta mă lovesc eu, dependența de zahăr și de mâncare.

Răspuns utilizator avertizat