| briana a întrebat:

Cum scapi de pofta de mancare? mai ales de dulce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihai_Valcu_1999 a răspuns:

Daca vrei sa scapi inseamna ca ai un metabolism rapid. Incearca doar una din variantele urmatoare:
1. Nu mai.cumpara dulciuri si mananca multe fructe, asa vei scapa in vreo 2 saptamani de pofta de dulciuri.
2. Incearca sa iti faci scarba. O sa-ti treaca de tot pofta de manncare.
3. Infometeazate, asa vei obliga organismmul sa pastreze resursele din hrana si in cateva zile inceraca sa revii foarte incet la ritmul normal de mancat si o sa vezi ca la final nu o sati mai fie asa foame.

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Consumă fructe şi legume proaspete, plus lichide multe! La mulţi ani!

| anss23 a răspuns:

Cănd ai poftă de ciocolată spală-te pe dinţi. Poate pare o metodă cam ciudată, dar după ce te speli pe dinţi nu ai chef să mănânci nimic un timp.Mai poţi bea un pahar de apă după fiecare masă, de obicei pofta de dulce vine după ce ai mâncat o masă sărată.Sau mestecă nişte gumă.
Şi nu încerca ce a spus Mihai_Valcu_1999, să te înfometezi nu este niciodată o idee bună, îţi vei încetini metabolismul şi când vei începe să mănânci din nou vei pune mai uşor kilograme pe tine.

| mona a răspuns:

Scapi daca ai ambitie

| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca ceaiul verde, si cand ti-e pofta de ceva dulce mananca fructe.

| introduaicinumele a răspuns:

Dulcele este ca un drog, o data intrat in sange vrei cat mai mult! Daca vrei sa te "lasi" de dulce pune pe cineva sa-ti ascunda toata ciocolata undeva incat sa n-o mai gasesti si in timp iti va trece pofta, bafta!winking

| Cherilyn a răspuns:

Uite un truc pe care l-am vazut la Dr. Oz, la TV.
Daca ai prin frigider unt de arahide, mananca o lingura si in 10 minute vei avea senzatia aceea de satietate care va dura in jur de 2 ore.
Poti sa inlocuiesti untul de arahide si cu untul normal sau cu o bucata de branza. happy
Sper sa te ajute!

| availablehandyman a răspuns:

Eu de pofta de dulce scap mancand mancare, dar de pofta de mancare nu stiu!
am auzit ca tigarile te scapa de pofta de mancare dar nu iti recoamnd sa incerci

| JASMYNA88 a răspuns:

Bea apalaughing ar zice mama mea. dar adevarul e ca iti trebuie VOINTA. fara ea, pot cei din casa sa ascunda toata mancarea si dulciurile, ca degeaba! gaseste motivatia in tine si vei renunta la ele, macar o perioada, ma gandesc ca intrebi asta din cauza vreunui regim, ca deah, vine revelulaughing stiu senzatia. trec prin aceeasi chestiehappy

| CristinaForTPU a răspuns:

Buna! incearca sa te abti foarte mult din mancare. este rau daca tu nu te poti opri din mancat. Eu iti urez succes sa scapi de pofta de mancare
Exista niste medicamente pentru a nu avea pofta de mancare te rog du-te si intreaba la o farmacie

| Castravete01 a răspuns:

Cauta pe Google 2 girls 1 cup, vei scapa cu siguranta de pofta de mancare!

| xStafidaStafizie a răspuns:

Arunca mancarea la catei apoi n.o mai ai si ori cat de foame ti.ar fi nu poti manca si ai scapatwinking