| Sergunss a întrebat:

Cum sa scap de vitiligo? Am o pata alba pe piele care s-a dovedit a fi vitiligo, am fost la un dermatolog care mi-a dat o crema dar nu a functionat, imi afecteaza foarte mult increderea de sine si, pata fiind pe pielea penisului, cred ca o sa imi afecteze si relatiile sexuale, daca o sa ajung vreodata la asa ceva( datorita locatiei mi-e jena sa ajung la acest punct intr-o relatie).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate vitiligo nu se vindeca deocamdata, desi exista niste studii promitatoare privind auto-transplantul de celule pigmentare. Totusi, este o boala necontagioasa care nu afectează in nici un fel relatiile sociale ale indivizilor echilibrati psihic. Tu trebuie sa consulti un psiholog si sa-ti gasesti echilibrul psihic, cand mintea ta va fi sanatoasa, vitiligo nu va reprezenta nici un obstacol in cale unei vieti sociale si sexuale normale.

| Alberti_Sorana_2000 a răspuns:

Buna. Pai aceasta boala este declansata si din cauza stresului. Nu o poti opri. Si eu am fost cu un baiat cu vitiligo si petele o sa apara in timp pe tot corpul. Tot ce este important este sa nu-ti fie jena de chestia asta sau sa-ti pierzi increderea de sine. Vei ramane in totdeauna un om obisnuit. daca tu ai incredere in tine si tu crezi ca esti o pers normala asa vor zice si ceilalti.Ex prietenul meu avea genele albe darul blond si cateva fire albe si avea pete pe corp dar nimeni nu a avut nimic de spus... sper sa-ti fie defolos ceea ce am zis.