| DonarisDona a întrebat:

Prietenul meu are o pata pe corpul penisului, vitiligo, care-i afecteaza încrederea de sine.
Îmi mai zicea ca n-a întreținut relații sexuale fix din cauza asta. Ce sfaturi i-as putea da? Sau cum ar putea sa se trateze?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Edw08 a răspuns:

Nu o poate trata. Sunt tratamente naturiste dar nu am auzit ca cineva sa fie mulțumit. Sa nu aibă probleme cu asta. Increderea de sine e scăzută pentru ca e la început. Și pentru ca nu e sigur pe el, sau pe dimensiunile lui dacă a văzut filmele alea unde toți sunt "perfecți".

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Spune-i prietenului tau doua reguli:
1. Sa se uite la TINE, nu la el!
2. Sa stinga lumina cand observa petele, atunci nu le va vedea

Daca-i faci placerea pana-n ceruri, atunci SIGUR va uita de pete!

| Sonia822 a răspuns:

Optiunea 1: Zii ca se poate simti cal, caii au pete pe penis, asta o sa-i sporeasca increderea in sine. Arata-i, eventual, niste cai dezbracati laughing
Potiunea 2: Zii ca ai o fantezie cu cai, si al avand pata aia, se califica. Sau explica-i cat iti place tie multicolora, ca te agita ca e unicat, etc (referitor la fantezia cu cai, o sa ai oricum daca vezi un film d-ala)
Optiunea 3: cauta filme cu cai, pe site-urile alea, stii tu, si uitati-va impreuna
Optiunea 4: Zii sa necheze in oglinda in fiecare dimineata 15 minute, il ajuta psihologie (dar inainte arata-i filmul ala cu cai...)
Ref la pata, vezi daca uleiurile esentiale functioneaza. Poti intreba pe grupurile cu uleiuri esentiale, doTerra si altii. Tot acolo cica sunt uleiuri pentru potenta (sa miroasa ylang ylang, etc, intreaba pe grup si fugi si ia de la fares, ca sunt mai ieftine si mai bune)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sonia822):

Lol, te uiti la filme porn0 cu cai si femei? laughing whats wrong with you? sa stii ca nu toate femeile au fantezii de-astea. happy

| Sonia822 a răspuns (pentru anonim_4396):

Catalin, raspunsul e pe tematica propusa, nu te mai gandi la mine, gandeste-te tot la cai

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici un penis nu arata la fel ca celelalte. La fel si cu vaginul unei femei. Una il are mai mic altul mai mare, una mai deschis alta mai inchis si tot asa.
Asta nu e o problema. el sa fie sanatos. Nu e ca si cum merge pe strada in curu gol sa ii vada lumea cucu. Si chiar daca ar face-o, sunt oameni care au alunite, altii cu papule, altii virgini la 20 de ani si se intreaba de ce nu i se decaloteaza cucu, si tot asa. El sa fie sanatos laughing
Pe mine nu m-ar deranja daca as avea o pata mai inchisa sau mai deschisa pe penis. Si cainii ai vazut? Unu e negru cu pete albe, altul alb cu petr negre, altul maro si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe tine de deranjeaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pe tine te deranjeaza?

| Emazio a răspuns:

Sa se bucure ca nu o are pe fata.

| VladAntonio a răspuns:

Spune-i ca nu te deranjează de loc! Si fă-l sa inteleaga ca vitiligo nu iti afectează bunu mers al organului. A da, încercați să îl folosiți veți avea de castigat amândoi!

| eye4help a răspuns:

Si pe tine de deranjeaza in vreun fel? Te intreb ca ss iti dau un sfat cat mai bun am fost intr o situatie asemanatoare.