| Maya6324 a întrebat:

Cum sa scap definitiv de cosuri si de punctele negre?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LadyKanae a răspuns:

In primul rand ar trebui sa consulti un specialist, as recomanda sa fie un dermatolog cu cabinet privat. El o va lua pas cu pas sa vada la ce tratament iti scade secretia de sebuum. Asta referitor la cosuri. Eu m-am confruntat cu probleme de genul. La inceput mi-a prescris creme gen Mask Plus, Duac Gel etc., insa la mine pentru ca nu a mers decat temporar s-a recurs la tratamentul cu Roaccutane care dureaza 6 luni de zile, insa inainte de a-l incepe trebuie sa faci niste analize de sange. Ar mai fi tratamentul hormonal, cel cu anticonceptionale, insa eu nu sunt inca majora ca sa-l pot tine, prin urmare nu stiu cum se simte.
In al doilea rand, privind punctele negre tot dermatologul iti poate raspunde. Daca nu vrei sa vizitezi un specialist, poti merge la cosmetica, acolo ti le scoate. Sper ca te-am putut ajuta cat de cat. ^^