| Rikudo a întrebat:

Cum sa scapi de abces

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

In primul rand despre ce abces este vorba... abces dentar? sau altundeva? de obicei abcesele se trateaza antibiotic... acum depinde de caz daca trebuie facut sa nu incizie pentru a drena continutul... de obicei drenajul se poate face in prima sedinta urmat de antibioterapie sau dupa terapia cu antibiotice... daca e vorba de un abces dentar atunci trebuie curatat dintele bine, trebuie facut cale de dren prin deschiderea camerei pulpare (unde este nervul) si lasat pe liber cu tratament antibiotic... daca abcesul este la dintii frontali (in fata) se poate face operatie (rezectie) daca sunt masele se face extractie si chiuretaj normal totul sub tratament antibiotic... sfatul meu ar fi sa megi la medic... abcesele trebuie drenate pentru ca puroiul trebuie sa iasa degeaba faci cura cu antibiotice daca nu are cale de iesire... sanatate

6 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Consulta un medic dentisthappy

Bula
| Bula a răspuns:

Cu antibiotice urmata de o mica interventie chirurgicala (pentru eliminarea intregii "pungi" de puroi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu si nu stiu ce sa fac am abces la dinte adica infectie cu puroi nu? este o punga de puroi care trebuie tratata dar cum ca am obrazul umflat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am facut abces langa un dinte si am luat de 2 ori antibiotic si degeaba ce trebuie sa mai fac?

| BubuAlexandra a răspuns:

Nu prea ai cum sa scapi, doar daca mergi la medic si iti face drenaj. Mergi la timp, inainte de a fi prea tarziu pentru dinte si sa trebuiasca sa fie scos. Chiar daca iei antibiotice, punga de puroi ramane si se va inflama tot mai des!

| nicc12345 a răspuns:

Te duci la doctor