| Unicornlove657 a întrebat:

Cum sa scapi de cosuri si cum sa fii frumoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| bbnnmm a răspuns:

Dacă ai multe coșuri, e necesar un consult dermatologic (specializat) deoarece există posibilitatea să ai acnee, iar acneea nu trece de la sine. Dacă ai porii dilatați sau puncte negre, poți merge la un cabinet dermatologic pentru o microdermabraziune (un proces prin care îți sunt "aspirate" punctele negre și impuritățile din ten). În rest, curăță tenul dimineața și seara pentru a scăpa de toate mizeriile care se depun pe față în timpul zilei și pentru a preveni pătrunderea acestora în pori; hidratează tenul; folosește măști naturale pentru ten, uleiuri, vitamine. Să nu uiți că e important și necesar să știi ce tip de ten ai pentru a folosi produsele adecvate. Un rol semnificativ, mai are și alimentația. Sunt persoane care de la ciocolată, de exemplu, le apar coșuri. Sau poate fi o dereglare hormonală în corpul tău care duce la apariția coșurilor, ai nevoie de analize ca să știi dacă e vorba despre asta. Și să nu uiți să bei apă, hidratarea, e de asemenea esențială. Sunt mulți factori de care trebuie să ții cont.

| rapiiooi a răspuns:

E normal sa ai cosuri, si esti frumoasa asa cum esti nu trebuie sa te schimbi.hee hee