| Roșiuță a întrebat:

Cum sa slabesc repede si sanatos? As vrea ca in 1-2 luni sa slabesc cam 10-20kg.Am 13 ani, 1.60m si in jur de 65 kg(stiu ca-s grasa, nu trebuie sa-mi reamintiti). Daca ma ajutati, v-as fi recunoscatoare.As vrea sa slabesc pentru ca imi place de un baiat si pentru sanatatea mea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Nu stiu daca va fi asta tocmai raspunsul pe care il doresti. In primul rand, nu poti slabi sanatos 10-20kg in 1-2 luni. Slabit sanatos inseamna sa pierzi 2-3 maxim 4 kilograme pe luna. In al doilea rand, intr-adevar esti putin supraponderala, insa nu e ceva de speriat. Problema e ca, dupa parerea mea, esti cam mica pentru a tine un regim care ar trebui sa fie, cat de cat, strict. Esti cam mica si ca sa te indragostesti, insa nu intram in acest subiect.
Eu, unul, am fost gras de cand ma stiu. Anul trecut, la 21 de ani, pot sa spun ca m-am indragostit si eu, pentru prima data, de o fata. Evident, avand destul de multe kilograme in plus, nu ma simteam deloc bine in propriul corp. Am inceput din martie sa beau ceai verde, sa mananc cat de cat ordonat si sa fac foarte mult sport, petrecand, in jur de 3-4-5 ore zilnic pe terenul de tenis. Mancam aproape orice, insa cu masura. Am eliminat complet chips-urile si fast-food-urile si am limitat semnificativ pizza, prajiturile si foietajele. De asemenea, foarte utile mi-au fost iaurtul de baut Activia de fructe, apa cu vitamine (chiar daca nu garantez ca e sanatoasa), ouale si fructele. De asemenea, chiar daca poate parea ciudat, multe tipuri de mezeluri au putine calorii la suta de grame. Cel mai mult, insa, m-a ajutat sportul. Am coborat de la 120 la 90 de kilograme, la o inaltime de 1.95, insa, si pot spune ca e o senzatie foarte placuta. Timpul a fost relativ scurt, din martie pana in octombrie, insa repet, ma epuizam zilnic pe terenul de tenis. Chiar ma simt foarte norocos ca nu m-am accidentat. Pe fata aia, insa, daca te intereseaza, nu am mai vazut-o laughing
In fine, in concluzie, eu zic ca ar trebui sa mai astepti ceva timp pana sa te angajezi intr-un program de slabire. Nu stiu daca esti pregatita. Intr-adevar, treaba asta cu indragostitul chiar ajuta, desi nu credeam, insa vei mai vedea tu si alti baieti. Daca, totusi, iti doresti atat de mult, sfatul meu e sa studiezi pe internet despre deficitul caloric, sa incepi sa mananci ordonat, sa introduci ceaiul verde in dieta ta (nu abuza de el, insa) si sa faci cat de mult sport poti. Totusi, incepe si tu din primavara pentru ca, daca o vei face acum, de sarbatori si chiar si in lunile ce urmeaza, cand va fi destul de frig si activitatea fizica destul de semnificativ limitata, s-ar putea sa te descurajezi.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atat de mult nu poti sa slabesti intr-o luna doua, poate in 6-12 luni, daca elimini din dieta ta: dulciurile, painea, fainoasele, pizza, orice este cu foitaj, cerealele si sucurile.
Sportul ajuta enorm, daca-l pratici macar 1 ora/zi, pana transpiri bine.

| Ineys a răspuns:

Se poate. Uite cam asa:
1. Regim strict ( dieta scazuta in calorii ). Vezi un nutritionist pentru asta.
2. Sport mult, mai precis sala. Si nu sa te joci la sala ci sa muncesti calumea cateva ore bune pe zi, de la 2 in sus.
3. Cel mai probabil nu o sa slabesti dar daca faci ce am zis eu mai sus iti vei transforma grasimea in masa musculara. Acum nu te gandi ca o sa fi un munte de om. O sa ai un corp frumos si lucrat.

| mihaicelsfant a răspuns:

Ai 13 ani de ai vrea sa slabesti? manca mai sanatos si pe la 15-16 daca esti grasa atunci poti sa mergi la sala

| alex15ccc a răspuns:

Mie imi plac fetele mai plinutewinking