| TheAlphaFemale a întrebat:

Cum sa te vindeci de timiditate si neincredere in propria persoana?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

De timiditate nu ai cum sa scapi, dar o poti controla, si asta se realizeaza punandu-te singura in situatiile in care isi face aparitia timiditatea, si sa incerci sa le faci fata. De exemplu, vorbitul cu persoane straine (care e una din marile probleme ale timidului): te inscrii in tot felul de actiuni care necesita lucru in echipa, comunicarea cu oameni straini, etc.

Răspuns utilizator avertizat
| eugenl a răspuns:

Invingeo. Asta e solutia, sau daca nu poate ai norocul sa gasesti pe cineva sa te ajute

| butterflyone a răspuns:

Timiditatea se rezolva socializand. Fa-ti prieteni noi, iesi cu ei, vorbiti, povestiti, distrati-va...
Cat despre neincrederea in sine...Hmmm, fi naturala. Bazeaza-te pe fortele proprii si nu da inapoi. Daca tu crezi ca iti sta bine in haina aia, un exemplu, este parerea ta si sustineti-o indiferent de ce zic altii; incearca sa crezi ca poti face anumite lucruri, ca poti reusi chiar de e mai greu.
Nu stiu cat de reusite sunt sfaturile astea dar iti doresc bafta:*

| EllyMelly a răspuns:

Aceste doua lucruri chiar sunt ca o "boala" care te macina mereu si te face sa vrei sa te schimbi, dar parca nu ai avea destula putere sa faci acest pas. De fiecare data cind incerci sa fii mai increzatoare in tine, parca ceva te impinge in prapastie si cazi din nou. Stiu cum este sa fii asa, am aceasta dorinta de schimbare in fiecare zi, si simt sentimentul asta pe propria piele. Totul depinde de tine, daca vrei cu adevarat o sa poti sa te shimbi, eu asta incerc sa fac. Reteta adecvata nu o stiu, dar as avea si eu placerea sa o cunosc. Incearca sa crezi in tine putin cite putin, antreneaza-te in fiecare zi, si poate o sa reusesti happy.