| Just4Joker075 a întrebat:

Cum poate scapa o persoana de timiditate?

Răspuns Câştigător
| ForeverAlone2002 a răspuns:

Si eu eram foarte timida cand eram mica si inca sunt, dar mai putin. Eu am scapat de timiditate cu ajutorul unei prietene foarte bune care imi facea cunostinta cu toti prietenii ei. Incepand sa am din ce in ce mai multi prieteni si mai multa viata sociala am ajuns sa nu mai fiu atat de timida nici macar cu oamenii pe care nu ii cunosc.

8 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

În timp o să scapi atâta timp cât o să obții încredere în tine. Și eu am fost timid când eram mic, dar cu timpul o să treacă. Așteaptă să capeți puțină încredere în tine.

| neutrino a răspuns:

Prin propria vointa si cultura. Timiditatea insa nu este intotdeauna un defect.

| syd2 a răspuns:

Asculta un sfat foarte bun. Timiditatea nu trebuie incurcata in nicuin caz cu precautia. Exista diferenta intre timiditate si precatutie de exemplu daca prietenii tai te indeamna sa sari de la etajul 5 intr-o gramada de zapada, eu nu as sari deoarece ma tem sa nu patesc ceva dar nu din cauza ca sunt timid.

| peperonies a răspuns:

E un checklist foarte simplu.

Pasul 1 - Ia mana
Pasul 2 - Bag-o in chiloti
Pasul 3 - Strange tare.
Daca ai dat de o pereche de testicule felicitari, ai scapat de timiditate. Daca ai dat de vagin... ramai timid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin constientizarea egalitatii cu cei din jur. Oricum, de timiditate nu poti scapa in totalitate. Aceasta latura iti sta in fire, asa te-ai nascut.

| vaporwave a răspuns:

Da-i foc

| Anna121 a răspuns:

Fa exercitii zilnic, te poti privi in oglinda si sa-ti repeti ca ai incredere deplina in tine si ca nimic nu te poate opri din a face ceea ce-ti doresti. Incearca sa intelegi ca nimeni nu te judeca, sau daca simti ca cineva o face trateaza cu indiferenta. Daca cunosti oameni noi, incearca sa discuti cat mai mult cu ei, sa-i privesti in ochi, fiindca, incet vei capata incredere in tine si nu-ti va mai fi greu sa comunici happy

| KatPaw a răspuns:

Cand imi era rusine sa vorbesc cu cineva, imi imaginam ce as crede despre o persoana care mi-ar spune ce voiam eu sa-i zic celui cu care voiam sa vorbesc (daca are sens laughing ) si de obicei erau situatii normale.
In plus am o prietena care ma incuraja mereu cand eram timida si ma indruma sa vorbesc.
Inca mai am probleme mici, cateodata ma blochez si mi-e frica sa vorbesc cu cineva, dar in general acum chiar imi place sa cunosc cat mai multi oameni.
Sper ca te-am ajutat :*