| Shrek32154 a întrebat:

Cum scap de acnee? ( nu cosuri ci acnee!) ca m-am saturat.
1.Se spune ca apar de la alimentatie nesanatoasa- Mananc cel mai sanatos din lumea asta : carne, lapte, oua, branza, peste, iaurt, fructe, legume, suplimente etc. Nu pun gura pe tot ce este nesanatos decat atunci cand am cele doua cheat day-uri pe an : revelion - 1 mai.
2.Se spune ca apar din lipsa efortului fizic- Fac sala de 2 ani de unde vine si alimentatia sanatoasa. Cum este posibil ca asta sa fie o cauza?
3. Se spune ca apar de la sex sau fapping- Ok, alti colegi de ce nu au acnee daca practica asta? ( au si ei 2-3 cosuri dar nu pe toata fata )
4. Se spune ca apar din cauza ca nu-mi ingrijesc tenul-Ma spal in fiecare zi pe fata, pe maini, nu umblu la ele, am incercat tot felul de creme, sapunuri, pasta de dinti, spirt cu vata, au trecut putin si au aparut la loc.
5. Se spune ca apar din cauza stresului- Asta ar putea fi o problema si cam singura cauza care s-ar potrivi
Am observat eu ca mai apar si dupa ce-mi iau barba. Stie cineva vreo metoda clasica ceva ( fara dermatolog ca n-am timp sa ma duc ) ca mi s-a acrit. Un corp super si o fata plina de bube. Cum vine asta? Macar de eram un gras sedentar care nu face sport si mananca numai nesanatos mai ziceam. Sincer e foarte nasol ca de la picioare pana la gat sa arati super iar fata sa fie buboasa, parca nu te poti bucura de corp cand iesi in societate. Noroc cu fondul de ten care le mai ascunde cat de cat. Astept parerea voastra! Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| MgdDroopy a răspuns:

Ti-ai făcut analize? Poate ai un stafilococ. E si asta o cauză.
Trebuie să îți faci timp si pentru față, nu doar pentru corp.
Du-te la medicul de familie să îți dea trimitere. E gratis și e dreptul tau. Te duci la clinici particulare cu ea, nu in clinici de stat.
Fără analize de sange nici dermatologul nu spune prea multe decât chestii generale

| BiancaAndreeaa a răspuns:

Hey! Cel mai bine ar fi sa consulți un dermatolog. doar el Îți poate spune ce tip de piele ai și sa Îți recomande o crema speciala. nu asculta ce spun alții pentru ca nu ai de unde sa ști dacă au același ten ca al tău Și poți ajunge mai rău. Și eu am avut aceeași problema anul trecut dar am vb cu ai mei și m au dus la dermatolog. Mi a recomandat 2 geluri și o crema cu care m am dat timp de 3 luni. După o luna s au văzut rezultatele iar acum nu mai am deloc acnee. Un tratament naturist care merge pentru aproape orice tip de piele ar fi masca de argila. Fa ți o data la 2 săptămâni. Îți usucă coșurile și lasă efectul de piele catifelata. O colega care nu avea de loc coșuri și are fata perfecta mi a zis ca își da cu dusul direct pe fata. Astfel apa intra cu putere în pori și elimina praful care produce acneea. Dar cel mai important vorbește cu dermatologul!