| Nanami利 a întrebat:

Cum scap de alunite? Merge si cu ulei de ricin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vichtory a răspuns:

Nu poti scapa de ele si iti recomand sa nu incerci sa le faci nimic (in afara de rezectie chirurgicala daca e cazul). Daca iti pui tot felul de chestii pe alunite sau le traumatizezi, risti ca una dintre ele sa se transforme in cancer si plus la asta nu trebuie sa scapi de ele si nici sa te deranjeze asta
alunitele pot fi ceva sexy si inca un plus pentru tine pe care-l poti folosi sa cuceresti baieti\fete alunitele sau pistruii trebuie sa ramana acolo unde sunt, asta trebuie sa-ti ramana in minte.
Te-am pupat))

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Alunitele pot fi excizate chirurgical, in anumite conditii( si-au modificat aspectul, sunt foarte inestetice, sunt in zone nepotrivite - de exemplu o alunita care e permanent frecata de breteaua unui sutien poate fi scoasa).
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/alunitelenevii-melanocitari

| mona a răspuns:

De alunite scapi numai prin operatie chirurgicala, degeaba te faci cu toate prostiile