| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de alunite? crying( Mi-au iesit pe fata alunite de cativa ani, m-am obisnuit cu ele, dar vad ca inca mai imi apar si deja e prea mult pentru mine, nu ma simt eu bine...Pe internet gasesc o groaza de moduri naturale ba cu usturoi ba cu ulei de ricin, etc., care nu stiu cat sunt de adevarate... :-\

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, trebuie sa te protejezi pentru ca alunitele sunt favorizate de soare.
In al doilea rand, tratamentul ti-l da dermatologul. Trebuie sa verifici daca acele alunite sunt periculoase, iar mie nu mi se pare ok sa pui toate ierburile pamantului pe alunite.
In concluzie, fugi la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la dermatolog. laughing

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"Melanomul malign este una din cele mai agresive tumori maligne. Se dezvoltă pe seama melanocitelor sau a celulelor nevice şi poate porni dintr-un tegument sănătos, dintr-un nev nevo-celular displazic, joncţional, sau dintr-un nev albastru. Apare cel mai frecvent la nivel cutanat, dar se poate prezenta în orice ţesut ce conţine celule pigmentare. La sexul feminin s-au observat localizări frecvente la nivelul membrelor inferioare, iar la sexul masculin la nivelul trunchiului.

Melanomul malign are o incidenţă în continuă creştere în ultimele decenii, de aceea recomandam periodic un consult de specialitate al alunitelor suspecte la medicul dermatolog, si sustinem Campania nationala Zilele Protectiei Solare."
autor : dr. Lucian Russu, medic specialist dermato-venerologie, Centrul Medical Bioderm

Nu este de joaca cu cancerul, mergi la dermatolog sa te consulte! Foloseste produse SPF tot timpul anului si nu sta in soare ( la plaja ) daca nu este necesar. Foloseste palarii si sepci pe perioada verii.
Iti recomand lotiunea spf de la nivea pentru bebelusi, nu contine iritanti :
https://www.nivea.ro/......60141.html

Si crema are ingrediente bune, dar intra mai greu in piele. Lotiunea merge utilizata si pe fata. :
https://www.nivea.ro/......10141.html

Poti sa-ti alegi un alt produs cu SPF de aici (am setat sa-ti apara doar produsele bine formulate, fara iritanti ) :
https://www.beautypedia.com/......e-reviews/

| KinoAndreea a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, aceste produse sunt de protectie, dar eu vreau sa scap de ele laughing)

| anonim_4396 explică (pentru KinoAndreea):

In primul rand, trebuie sa te protejezi pentru ca alunitele sunt favorizate de soare.
In al doilea rand, tratamentul ti-l da dermatologul. Trebuie sa verifici daca acele alunite sunt periculoase, iar mie nu mi se pare ok sa pui toate ierburile pamantului pe alunite.
In concluzie, fugi la medicul de familie ca sa-ti dea trimitere la dermatolog. laughing

| 393Dan a răspuns:

Unora le plac oamenii cu alunite. Surorii mele de exemplu, eu nu o inteleg, dar ea zice ca-i plac baietii cu alunele si par roscat.

| AlexCristi97 a răspuns:

Cel mai bine este sa mergi la un medic dermatolog deoarece alunitele de genul care tot apar pot da in cancer de piele. Sansele sunt mici dar mai bine sa fii precauta.

| KinoAndreea a răspuns (pentru AlexCristi97):

Am sa merg, eventual sa vad ce spune.