| eu_3300 a întrebat:

Cum scap de cosuri si de petele rosi lasate de cosurisad nu mai pot innebunesc de nervi din cauza cosurilor si petelor

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi că faci cunoștință cu sindromul depresiv, încearcă să te calmezi.
Un tonic antiseptic și o loțiune calmantă.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Zineryt este cel mai bun tratament impotriva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Zineryt trebuie sa fie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137 . Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici/urme lasate de cosuri, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala. Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

| danutza_2917 a răspuns:

Din proprie experienta iti recomand sa folosesti urmatoarele produse naturale ca sa ai o fata curata si frumoasa:
- sapun lichid foarte delicat cu pielea care curata in profunzime, nu usuca si nu irita fata. http://aloeveraforever.ro/......iquid-soap
- crema de gomaj - care urmareste deblocarea orificiilor canalelor glandelor sebacee, si indeparteaza punctele negre fara ca tu sa le storci, fiind foarte delicata cu tenul o vei folosi o data la 2 zile, seara.
http://aloeveraforever.ro/produse/ingrijirea-pielii/forever-aloe-scrub
- crema hidratanta cu propolis care vindeca cicatricele ramase pe piele, se aplica de doua ori pe zi, dupa spalarea fetei. http://aloeveraforever.ro/produse/ingrijirea-pielii/aloe-propolis-creme
Daca vrei sa te ajut sa ti le cumperi contacteaza-ma pe id dpocaznoi

| costis a răspuns:

Incearca bitter romanesc sau bitter suedez. Alcoolul iodat nu e bun pentru zona fruntii si tamplelor pentru ca poate afecta si neuronii oarecum. Mai e si Propolis glicolic, dar murdareste, e maroniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un cabinet dermatologic particular, unde sa te consulte un doctor care iti va da tratamentul adecvat tie(creme, gel). nu fii dezamagit/a o sa iti treaca! gandeste pozitiv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la un dermatolog.este cel mai bine.am avut si eu problema cosurilor de mica si pana acum la 20 de ani si pana nu am fost la dermatolog nu au trecut, cu toate ca incercam tot felul de creme, masti. Ti-o recomand pe dermatolog Oana Clatici, este foarte dulcik si de treaba si o gasesti la Sp Universitar