| SeNyS a întrebat:

Cum scap de dependenta de coca-cola? oricat imi propun sa nu mai beau... dupa o msa copioasa nu pot rezista la o jumatate de cola.am inteles ca aceasta bautura va avea efecte nocive pe viitor, si mi-e cam frica!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Vrei sa stii cum scapi de dependenta? Pur si simplu nu mai cumperi asa ceva. Mai bine bei o limonada preparata in casa decat sucuri imbuteliate.

| Zenithf a răspuns:

O, dar ai dat tu singur raspunsul! Nu mai manca mese copioase. :D
Da, efecte nocive diverse, cauzate de zaharul din suc, de cofeina, de alte substante care sunt adaugate... :|
Cum sa scapi? Sa nu mananci sarat sau gras, sa bei multa apa (sau ceai, compot, sucuri de storcator), consuma multe legume si fructe proaspete. Prin aceasta te hidratezi si setea nu o sa o mai resimti la fel. Apoi tine de self-control.
Iti mai recomand sa te uiti pe http://www.mypyramid.gov/ acolo, dupa ce vede daca ai greutatea normala, iti da sfaturi in legatura cu dieta, ce ti-am scris aici sunt preluate in parte de acolo, dar si din alte surse.
Domnul sa fie cu tine!

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Http://amdoar18ani.ro/coca-cola/
Citeşte mai multe aici. întradevăr dăunează. S-au făcut diferite experimente, unele le poţi încerca şi tu dacă doreşti să verifici. Ce poţi face e pur şi simplu să numai bei, nu cumpăra nu nimic. Trebuie să ai voinţă la asta se rezumă tot! Baftă!

| Sin a răspuns:

Astea-s mofturi de copil.
Dupa ce mananci ia da pe gat un pahar de suc de portocala (sau alt fruct) sa vedem daca aluneca sau ti se opreste in gat.
Si da, excesul de cola slabeste inima in timp.

| IrinaAndreea a răspuns:

Nu iti mai cumpara o perioada si spune si familiei ce decizie ai luat, ca sa nu te tenteze cu vreun pahar. Bea apa, ceai, suc natural, orice altceva numai nu Cola sau alte bauturi gen (Pepsi etc.) Bafta multa! big grin

| camelya_1945 a răspuns:

Dependenta de cafeina este aceasta ...numai cu vointa poti invinge dependenta. Eu de mica beam pepsi, intr-o vreme si 2 l pe zi si aveam tahicardie (aveam pulsul 120 pe minut ) iar apoi am rarit acum beau ocazional si ma simt bine. Efectele negative se vor vedea mai incolohee hee

| TheClassicGuitar a răspuns:

Iti iei Tutty Frutty laughing

| Ganduri albe a răspuns:

Da este adevarat. Si eu am baut azi si ma inteapa inima. Tu te-ai obisnuit dar nu este bine. Cred ca este greu pentru tine daca parintii tai beau si il ai mereu in casa (cum fac eu cu sucul Spritehee hee ) Dar incearca sa nu mai bei apa este mult mai buna.