| Stranger123 a întrebat:

Cum scapi de anxietate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Trebuie sa ti infrunti frica si ca tot vine vorba de anxietate, ai nevoie de psihoterapie. Poti citi cărți sau poti apela la un specialist. Dacă Nu, singura soluție e sa iei medicatie anti anxietate prescrisa de psihiatru.

| alex15ccc a răspuns:

Exista tratament medicamentos de la psihiatru si terapie cu psiholog

| N0H4CK a răspuns:

Fă exact opusul a ceea ce gândești.
E greu, știu. Si eu sunt anxios?

| SofiaTeodorescu a răspuns:

Invinge frica, mediteaza, vezi ce problema iti provoaca anxietatea si accepta sau schimba acel lucru daca poti sa o faci, incearca sa eviti stari negative, fa miscare, mediteaza, ia vitamine, nu sta singur/a, socializeaza mult, relaxeaza-te (ex respiratia cubica). Uita-te in oglinda cat de des poti si complimenteaza-te ( nu exagera incat sa ajungi de la anxios/a la increzut/a). Anxietatea nu apare peste noapte si nu dispare peste noapte.