| anonim_4396 a întrebat:

Cum scapi de cosuri? M-am saturat de ele, ma simt asa naspa din cauza lor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nda a răspuns:

Mergi la dermatolog sa iti dea un tratament pentru ca difera de la om la om. Ce pot eu sa iti spun e sa ai grija ce mananci, ce bei, cu ce te speli, cat de des te speli. Nu manca ciocolata, snacksuri, prajeli prea multe, cacao, nu bea cola, pepsy. Mananca sanatos! Spalate pe fata cu sapun pentru bebelusi. Cand nu ai posibilitatea sa te speli pe fata sterge-te cu un servetel umed pentru bebelusi.

| GeorgeBerbec a răspuns:

SI eu am aceeasi problema. Daca e de la pubertate nu are nimic. Da-te cu creme speciale pentru asa ceva. Daca nu inmoaie vata in apa de gura/spirt si da-te pe ele. Ciao. incearca sa le storci.

| AndreeaCr a răspuns:

Incearca exfoliantii de la Paula's Choice, in cazul meu au dat rezultate foarte bune. Succes!

| Ivonaa a răspuns:

Eu îți recomand ceva ce eu și prietenii mei facem adesea. Dar înainte trebuie neapărat să îți exfoliezi fața undeva la 2 ori pe săptămână ( unii o fac mai des alții doar o dată, depinde de tine) pentru a îndepărta impuritățile și pielea moartă și pentru ca podusele pe care urmează să le folosești să aibă un efect mai bun. După care eu și prietenii mei folosim Cutaden(întreabă la farmacie), seara înainte de culcare îl întinzi pe toată fața, ai grijă cum dormi căci poți murdari perna, dimineață clătești excesul de produs și vei vedea o mică îmbunătățire, trebuie să faaci asta frecvent pentru a vedea rezultate. Îți pot recomanda și Zinerit( tot de la farmacie) care se aplică după ce te speli pe față, aceasta nu este o cremă ci mai mult o soluție dar care are efect. Nu e bine să aplici produse de îngrijire fără să speli fața. Sper că te-am ajutat!

| XAndrey14 a răspuns:

Este o crema de la Dacia Plant pentru cosuri. Eu pe aceea o folosesc si isi face efectul

| MaryusSK2012 a răspuns:

Depinde de tenul pe care il ai si multi alti factori. Nu toata lumea care are probleme cu cosurile au aceelasi remediu, trebuie sa tot incerci remediipeste remedii. De 1 an am inceput sa ma spal in zonele afecate cu sapun cu sulf, imi udam fata imi dadeam cu el pe fata asteptam putin si apoi imi clateam faa cu apa. Rezultatele sunt unele chiar foarte bune, doar ca trebuie sa ai si rabdare. Si tine cont ca trebuie pe parcursul zilei sa iti cureti tenul de impuritati, eu folosesc putina vata si Avon Clear Skin.( e un fel de solutie cu Acid Salicylic). Sper sa mearga si in cazul tau, bafta!