| Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975 a întrebat:

Cum se calculeaza sau cat inseamnâ la un nodul tirodian 5, 9×l0,3× 11mm? Mulțumesc frumos!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu se calculeaza nicicum. Alea sunt dimensiunile, pe cele trei axe, in milimetri

| Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975 explică (pentru Brigaela):

Multumesc,dar mai vreau sa va intreb ceva, este mai mare de un cm?

| Brigaela a răspuns (pentru Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975):

Pai pe unul din axe are 11 milimetri, adica 1 cm si 1 mm.

| Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos! (sunt foarte ingrijoratâ)

| Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975 explică (pentru Brigaela):

Multumesc frumos!(sunt foarte ingrijoratâ)

| Brigaela a răspuns (pentru Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975):

Trebuie sa discuti cu specialistul endocrinolog. Dimensiunile sunt putin importante, conteaza aspectul ecografic si scintigrafic pentru indicatia sau absenta indicatiei de punctie asiprativa

| Harapciuc_Mihaela_Si_Vasile_1975 explică (pentru Brigaela):

Mi a spus sâ vin la control peste 6 luni; Dacâ mai crește trebuie scos; Multumesc din nou pentru sfaturi.