| lovegirl15 a întrebat:

Cum se cheama acea radiografie pe care te trimite medicul ortodont sa o faci inainte de a stabili daca ai nevoie sau nu de aparat dentar?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Radiografie panoramică

6 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Radiografie dentara?
O zi buna happy

| lovegirl15 explică (pentru caramela):

Da, e dentara, avand in vedere ca e pentru dinti, dar stiu ca avea o anumita denumire. Cred ca e cum a zis Cristi, radiografie panoramica happy

| caramela a răspuns (pentru lovegirl15):

Asa este!
http://www.llldental.ro/......anoramica/
Am mai invatat ceva!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru fundă

| PeFuga a răspuns:

Pentru a stabili planul de tratament ortodontul are nevoie de 2 radiografii: ortopantomografie (acea radiografie panoramica frontala) si teleradiografie de profil (o radiografie completa a craniului dintr-o parte). Pe baza lor si a modelului de studiu (mulajului dupa dantura) se fac masuratorile in functie de care stabileste daca este sau nu nevoie de aparat dentar.

Daca dentitia ta este mixta (si temporara si definitiva) e posibil sa iti ceara numai ortopanul (ortopantomografia).