| anonim_4396 a întrebat:

Cum se manifesta ADHD-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

ADHD-ul se caracterizeaza prin debutul precoce, inainte de varsta de 7 ani, a unei combinatii intre hiperactivitate, comportament dezordonat si inatentie (lipsa de atentie). Durata acestei tulburari trebuie sa fie de minim 6 luni, iar simptomele sunt grupate in cele de inatentie si cele de hiperactivitate / impulsivitate.

Inatentia (lipsa de atentie) - copilul afectat de ADHD :

nu poate da atentia cuvenita detaliilor, sau face greseli din neglijenta la efectuarea temelor scolare, la serviciu sau acasa
nu poate sa isi mentina atentia suficient de mult timp
uneori pare a nu asculta pe cel care ii vorbeste
nu respecta instructiunile sau regulile si nu este in stare sa isi termine temele, sarcinile casnice sau obligatiile de la locul de munca, desi intelege instructiunile si nu este opozitionist
nu poate organiza sarcini sau activitati
adesea evita sau nu este dispus sa efectueze sarcini care necesita un efort mintal sustinut
foarte des isi pierde lucrurile (jucarii, teme pentru acasa, rechizite )
este usor de distras de stimuli fara importanta
uita frecvent
Hiperactivitatea - copilul afectat de ADHD :

se foieste pe loc, se joaca cu mainile sau picioarele
se ridica de pe scaun atunci cand ar trebui sa fie asezat
alearga in jur sau se catara excesiv de mult, atunci cand acest lucru nu este potrivit, sau, in cazul adolescentilor, manifesta neliniste
are dificultati in a se juca sau a efectua activitati distractive in liniste
actioneaza ca si cum ar fi impins de un motor
vorbeste excesiv de mult
Impulsivitatea - copilul afectat de ADHD :

"tranteste" des raspunsuri inainte ca intrebarile sa fie complet formulate
nu isi asteapta randul
intrerupe sau deranjeaza pe altii, intervenind in discutiile sau jocul altora

| radu1182 a răspuns (pentru vocea):

In timp ce citeam comentariul tau cred ca am fost distras de tor felul de ganduri si pierdeam randul de under citeam se pune ca adhd?

| IisusHristos a răspuns:

Cauta melodia Bazooka - ADHD si o sa intelegi.