| Mirceadumb a întrebat:

Cum se manifesta Zona Zoster? mamei mele i-au aparut niste crapaturi pe talpa piciorului... i se crapa si calcaiele. A luat tratament de 650 lei si tot nu ii trec. Bacteria se extinde si la maini. Ce ar putea fi? careva care a mai trecut prin asta? cu ce credeti ca se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Sa dea cu ulei de oregano pe locul infectat si sa lase de seara pana dimineata sa nu se spele si va trece in maxim o luna si daca este zona zoster mai trebuie sa ia paraprotex si noni organic.

| Patty03 a răspuns:

Eu am avut zona zoster. E destul de dureroasa, mie mi-a aparut deasupra abdomenului si s-a extins pe toata zona respectiva. Era o pata de culoare rosu-inchis si avea pe ea niste bubite care contin un lichid... Mi-a trecut cu o lotiune dar nu mai tin minte numele; aproximativ 1 luna jumate a tinut. Aici depinde de persoana... cunosc o domna care o are de ani buni si ea o are tot in acea zona. Pe picior nu am mai auzit insa nu sunt in stare sa ma pronunt, ti-am spus doar cazul meu.