| DaTsIk a întrebat:

Bună,mi s-a luat pielea in talpa piciorului acolo sub degetul mare in zona aia și e luată pielea cam mult e o zona mare, ce as putea sa fac sa se regenereze pielea mai rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa stai cat mai mult in casa cu piciorul descaltat, ca sa respire, sa se usuce si sa se regenereze.
Spalatul cu apa calda sis apun dimineata si seara, este obligatoriu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ar trebui să speli rana, să pui apă oxigenată și Cicatridina (unguent sau spray, ce alegi) și odihnă (adică sa nu iti folosesti piciorul). Ori, incerci sa calci doar pe călcâi, cu acel picior.
Bandajezi bine rana, astfel incat sa nu intre corpuri straine (praf, pamant sau scame de la soseta). Și trebuie să rabzi. In 3-4 zile, se vindecă.
Cicatridina ajuta la vindecare rapidă, dar nu face nici ea minuni, daca tu lasi toata presiunea pe acel picior.

| relian a răspuns:

Se va regenera cit este capabil organismul tau sa o faca,Reparatiile la corpul uman se fac singure,nu exista ceva sa ajute.Ce poate ajuta,este sa nu singereze,acolo da poti folosi una alta,ori sa nu se infecteze,foloseste un antibiotic crema,spala cu apa,tine curata rana aia,iar cand stai in casa,cauta sa o mentii nebandajata,foloseste bandaje doara daca mergi pe afara sau isi din casa, in rest tine fara.
Nu spala mai stiu eu de cate ori pe zi, nu tine intruna plasturi, nu folosi creme tot timpul, pentru ca alea tin rana umeda si nu prea este bine.
De reparat se repara singur, ca de aia sintem masini organice laughing ne reparam singuri.

| alina2k18 a răspuns:

Gen s-a descuamat asa si pielea sub e perfect normala?
Posibil sa ai hiperhidroza sau porti incaltaminte care te jeneaza.
Spray antiperspirant pentru regiunea degetelor si alta incaltaminte.

| Crackman a răspuns:

Nimic, pui un bandaj cel mult sau un plasture

| Caro34 a răspuns:

"floresdemayo" ti-a dat deja un raspuns insa eu am o intrebare: care este motivul fiindca nu se ia asa usor pielea aceea? Acolo trebuie sa fie un motiv: ciuperca, pantofi stransi, transpiratie excesiva, mers mult cu presiune mare pe acel loc etc. Trebuie mai multe detalii ca sa-ti dam ajutor! Numai bine!