| LoneGunman a întrebat:

Cum se numeste boala psihica:
Persoana respectiva, are halucinatii precum ca cei din jurul ei, ex:vecinii, rudele ii vor raul, vor sa o omoare, sa o fure etc., interpreteaza diferit orice gest, orice sunet crede ca permanent despre ea se vorbeste, ea este in centrul atentiei
Tot ce se intampla in jurul ei este o conspiratie :telefonul e ascultat, sunt microfoane in casa, daca o masina trece mai aproape de casa o face pentru a o spiona etc.
In apararea ei aduce argumente de la prima vedere un necunoscut aproape l-ar crede, sau macar intr-o anumita masura, nu este complet nebuna in sensul ca stie ce face, isi aduce aminte de tot, dar acum toate amintirile le interpreteaza diferit. Spune faze de genu:"aha acum si-a dat cu seama", acum si-a deschis ochii nu accepta alta varianta decat cea a ei.
Persoana respectiva este o femeie trecuta de 40 ani, niciodata nu a trait viata sociala, a fost crescuta intr-o familie(oras) de stil vechi. nu a lucrat niciodata in colectivitate, intodeauna era mai sensibila din punct de vedere psihic, agresiva si in trecut vorbea/vorbeste singura isi manifesta nervozitatea pe cei din jurul ei, dar totusi se incadra la limita in definitia de stabil psihic
Dupa o perioada in care a ramas singura simptomele s-au inrautatit, practit a innebunit, acum locuieste singura, primeste vizite rare de la ceilalt membrii a familiei 1/saptamana, nebunia asta a inceput de aproximativ 5 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Schizofrenia paranoida are exact simptomele astea.

| minrest a răspuns:

Schizofrenie paranoida, cum a spus Alyn. Caz clar.

| Yinsho01 a răspuns:

Ar fi cazul sa te duci cu persoana respectiva la un specialist. Doar el poate da un diagnostic corect si o poate tine sub supraveghere