| anonim_4396 a întrebat:

Cum ați eticheta persoana după trăsăturile următoare prin prisma unei tulburări psihice?
Aceasta nu a consumat o substanță chimică dăunătoare/cantități mari de alcool,n-a avut și nu are halucinații,n-a avut traume serioase în viață, doar câteva întâmplări nefericite mai puțin grave.

-nu are planuri de viitor;
-n-are motivație pentru experiențe noi și schimbări;
-nu are foarte mulți prieteni;
-relațiile serioase de asemenea sunt o dificultate pentru persoana problematică;
-e reticentă;
-vorbește singură de peste 10 ani,au aflat unii apropiați iar asta îi sperie;
-când are de rezolvat o problemă și nu știe soluția, știind că are la cine apela dar persoana știe de dinainte că acela/acea care poate ajuta este indisponibil(ă)/n-ar cunoaște deloc soluția(fie adevărat faptul sau doar o închipuire), persoana renunță și îi îngreunează pe ceilalți colegi de muncă,chiar le afectează serios încrederea;
-nu observă unele detalii, fie că i s-a comunicat sau nu;
-încurcă multe aspecte sau instrucțiuni la lucru;
-se enervează foarte repede,poate avea accese violente fizice(să trântească,lovească,crape obiecte sau să lovească cu pumnul sau piciorul);
-plânge în gura mare, uneori are accese violente (cele enumerate mai sus) apoi câteva secunde/ore mai târziu își revine la normal repede/foarte greu;
-lipsită de energie sau plină de energie cu/fără motiv;
-concentrarea îi e schimbătoare;
-când simte nevoia de activitate socială cu acei prieteni vechi sau vrea să cunoască alții noi,vrea să călătorească,devine agitată și bucuroasă,iar când nu se leagă aceste planificări din diverse motive, devine nervoasă și vulgară în vorbire,distantă;
-îi tremură degetele și uneori chiar și brațele când nervozitatea crește încet și sigur;
-empatia e aproape absentă;
-nu simte tot timpul vina, mustrarea de conștiință;
-sare de la un subiect la altul într-o discuție;
-are percepții de viață bolnăvicioase;
-repetitivă în obiceiuri;
-e pesimistă frecvent;
-deseori are sentimentul că cineva i-ar vrea răul;
-are așteptări mari de la alți oameni sau situații și planuri foarte mărețe depășite financiar sau din alte aspecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dana1999 a răspuns:

Doar un medic isi poate da cu parerea ca de aia a terminat medicina. Noi nu am facut studii in domeniu!

| anonim_4396 explică (pentru Dana1999):

Poate se găsește vreun doctor pe aici care să răspundă.