| luciangamer13 a întrebat:

De ce bunica unui var este asa? Deci ea are 50 de ani nu mai are sot de aproximativ 12 ani si a inceput de vreo 2 ani sa o ia razna, vorbeste singura prin casa, injura prin casa, ea este sau mai bine zis era maicuta iar acum efectiv este nebuna, la 3 dimineata vine aproape mereu la varul meu acasa ca nu poate sa doarma de frica. Nu stiu exact, cred ca are halucinatii sau ceva, au dus-o la spital si pe masina a inchis ochii si vorbea singura, zicea cine sunt eu, cine esti tu si alte cuvinte.Nu mai stim ce sa facem, am dus-o si la psihiatru si tot degeaba, vreau sa stiu daca este vreo boala sau a innebunit

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 1997onur a răspuns:

Este în vârstă nu faceți mișto de ia mergeți cu ia la un medic de familie neapărat trebuie sa fie îngrijită și să ia ceva pentru sănătate.

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

1. Daca citesti lista bolilor psihice o sa vezi ca sunt o multime si numai un specialist poate sa-i puna diagnosticul.
2. Tratamentul bolilor psihice poate doar sa mentina boala la acelasi nivel, dar nu o vindeca.
3. Si nebunia este tot un complex de boli psihice.
4. Medicul psihatru trebuie, prin diagnosticul pe care-l pune trebuie sa se exprime daca trebuie pusa sub interdictie sau nu si daca se incadreaza in conditiile unei persoane cu handicap.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa o duci la un psihiatru mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E serioasa treaba nu gluma, trebuie dusa la un cabinet de Psihiatrie, la un Psihiatru foarte bun, are șanse mici oricum sa scape, e posibil sa fie orice grav din sfera bolilor psihotice

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Este bătrână poate este posedata sau vede spirite fantome etc