| AndrewR a întrebat:

Cum se poate scapa de mancatul compulsiv? Cine a mai trecut prin asta? Sfaturi/ pareri? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Pot fii multe cauze,de ordin fizic si de ordin pshiologic,diabet, anexitate, depresie, bulling primit, frustrari

| Violleta2022 a răspuns:

Se poate scapa doar prin autocontrol!
Trebuie sa-ti impui singur sa te opresti sau sa-ti ocupi timpul cu altceva, ca sa nu mai stai cu gandul la mancare.

| Nirvanaaa a răspuns:

Eviti bucătăria seara, treci mai puțin pe acolo. Nu iei gustări, te rezumi la mesele principale. Nu lua masa in fata televizorului, telefonului sau tabletei, ca nu îți dai seama cât mănânci. Bea un pahar de apa înainte de masa ca sa mănânci mai puțin. Mesteca incet.
Și când te ia foamea consuma o apa, un ceai. Când corpul e hidratat atunci nu prea mai simte el nevoie de mâncare des. happy Succes!

| stefiiii3 a răspuns:

Trebuie sa te autoeduci. Am patit si iti spun ca singura persoana ce te poate ajuta esti doar tu insuti.
Sper sa reusesti sa treci peste aceasta perioada.

| AndrewR explică:

Exista vreo medicamentatie pentru stoparea mancarii?

| Cccccc1 a răspuns:

La psihoterapie în caz ca nu ai control.
Dacă crezi ca poți avea control, încearcă sa mergi la un nutriționist sau sa îți impui o dieta stricta.