| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea scapa de tulburare compulsiv obsesiva?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Terapie cognitiv comportamentala cu un psihoterapeut+tratament medicamentos+citirea cartilor motivationale si cele de self-help+gasirea unui hobby, a unei pasiuni si practicarea ei precum si a unei ocupatii serioase +rugaciunea la Dumnezeu.

Toate combinate dau un efect pozitiv.Nu zic ca o sa scapi de tot dar o sa se mai amelioreze considerabil.

Si crede-ma ca alte solutii nu prea mai exista.

| RAY a răspuns:

Pai depinde in ce stadiu esti asta se afla daca mergi la un psiholog cu experienta, si tot isi va spune cum poti scapa, eu am observat ca daca ai incredere in tine vei scapa de asta

| Mayar a răspuns:

Sa te uiti la "ilariant" - pe youtube la filmuletul cu acelasi titlul, daca nu gasesti, e pe undeva prin filmuletele lor. Noh, te puni si te uiti si vezi acolo ce e de facutwinking
Nu iti spulber surprizawinking

| neca a răspuns:

Cred ca exista medicamente pentru tulburarea asta, desi nu te-as sfatui sa le incerci da ca te-ai diagnosticat singur

| anonim_4396 explică (pentru neca):

Consum medicamente de mult timp.

| neca a răspuns (pentru anonim_4396):

Terapie ai incercat?

| anonim_4396 explică (pentru neca):

Daa.