| Rakanishuu a întrebat:

Cum se poate trata ulcerul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Investigatii medicale serioase, diagnostic, tratament, dieta.

| Danysan a răspuns:

Tratament medicamentos specific.Alimentatie la ore repetate. Cosnum de carne fiarta si alimente care nu au efect de creste a sucurilor gastrice.

| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Ca sa tratezi ulcerul trebuie sa manaci 3 mese pe zi (la timp), sa bei ceai de galbenele si sa nu mai mesteci guma.
Te pup! :*

| vangaelis a răspuns (pentru Latinmoon):

Din contra, in ulcer gastric, mananci putin si de mai multe ori( 5-6 mese pe zi).

| SimonaCristina a răspuns:

Regim de protectie gastrica :
fara prajeli, rentasuri, condimente. Mmedicamente :omez, ranitidina, maalox.

| vangaelis a răspuns:

Depinde de tipologia ulcerului. In mare medicamentos si regim alimentar din pacate.

| DDoctorita a răspuns:

Buna ziua LastResort1029

Vezi tu, ulcerul care apare un stomac, e destul de grav, oricare ar fi marimea lui. Deoarece, de fiecare data cand vei manca ceva, va incepe secretia sucurilor gastrice, si va incepe acea durere mare, pentru ca se roade mucoasa stomacului.

Cel mai bine e sa mergi la un medic specialist, digestiv in cazul tau, si sa iti dea un bun tratament. Depinde si de cauza acestui ulcer, se da un tratament sau altul.

Insanatosire grabnica iti doresc! happy

| Rakanishuu explică (pentru DDoctorita):

Nu era vorba de mine. Multumesc!

| anoonym a răspuns:

Ia tuica.e cel mai bun leac babesc