| BuGsstormbunny a întrebat:

Dacă soba de teracota trage bine și nu scoate fum în casa, înseamnă că e totul ok, inclusiv coșul de fum(hornul) recent făcut?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tirajul se poate verifica empiric cu o lumânare. Cand nu ai foc si tii o lumanare aprinsa in dreptul usii putin deschise, daca flacara este absorbita inauntru, tirajul este bun.
Hornul recent construit sau vechi, este ideal sa depășească ca inaltime coama casei.

| BuGsstormbunny explică (pentru regis):

Depășește, nu am încercat cu lumânarea, dar când sunt lemne în foc arde de bubuie. Se formează jar bine de totbig grin

| regis a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Horn nou, suficient de inalt, duduie focul... Iti faci prea multe probleme. happy

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca trage bine e ok, dar inca exista riscul unui cos incarcat.
Eu prefer sa verific cosul vizual, uneori bag telefonul si ma asigur ca nu are depuneri groase, care sa poata lua foc.
E grav atunci cand depunerile sunt uniforme, si depasesc 1cm grosime.
E ok atunci cand depunerile sunt rare, la ceva distanta intre ele.
Dar daca tot il deschizi periodic, cel mai bine este sa bagi si peria putin.

| Hammurabi a răspuns:

Da.
Dacă nu scoate fum și miros înauntru, înseamnă că tirajul funcționează ok.