| LeeYiSun a întrebat:

Cum se vindeca cancerul la plamani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cancerul pulmonar se trateaza prin operatie si tratament oncologic: chimioterapie si/sau radioterapie. Vindecarea este rara, numai in stadiile incipiente. Insa tratamentul corect aplicat poate prelungi viata cu multi ani.

| LeeYiSun explică (pentru Brigaela):

Mersi de raspuns
eu am si cancer la stomac
si tumoare pe creier

| doctorandus a răspuns (pentru LeeYiSun):

Asta suna a metastaza. Ideea ar fi sa te gandesti la inmormantare si cum iti iei adio de la familie si de la prieteni si cum te impaci cu Dumnezeul propriu.

| LeeYiSun explică (pentru doctorandus):

Ei pe dracu

| doctorandus a răspuns (pentru LeeYiSun):

Bun sa o luam pe rand: ai spus ca ai cancer la plamani, cancer la creier si cancer la stomac. In momentul in care spui asta, oricine stie ceva despre cancer se gandeste ca ai intrat in metastaza. S-ar putea sa ai 1% sanse sa nu fie asa, dar e foarte normal ca altii sa banuiasca faptul ca ai intrat in metastaza. Iar metastaza este in general mortala, pe termen relativ scurt.

| LeeYiSun explică (pentru doctorandus):

Nu cred

| doctoressa a răspuns:

Cancerul pulmonar poate fi tratament prin tratament combinat chirurgical, radioterapie si chimioterapie; rata de vindecare depinde de stadiul in care este depistat. http://www.i-medic.ro/diete/dieta-pentru-prevenirea-cancerului-pulmonar

| doctorandus a răspuns:

O statistica olandeza (dupa stadiul cancerului la plamani, cu supravietuirea pana la cinci ani):

http://www.umcn.nl/......gKlein.png

Atentie ca tratamentul olandez e mai avansat si mult mai scump decat cel din Romania.

| Latinmoon a răspuns:

Prin renuntat la fumat.

| vangaelis a răspuns:

Daca e depistat in stadiul I si II este posibil prin cura cu citostatice si radioterapie.