Întrebare recomandată | Vernusio a întrebat:

Cum se vindeca depresia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde,exista depresie cronica si aia normala, despre ce depresie vorbim?
daca fara motiv esti trist/a, stari involuntare de plans, gandurii de sinucidere vorbim de ceva cronic
daca esti trist ca te-ai despartit de x, daca isi merge greu e ceva normal
trebuie vazut ce depresie ai

| Legion7X a răspuns:

Sunt multe terapii
- muzică hip hop cu mesaj
- consolare
- pastile care după mine dau dependență
Depinde de depresie poate fi una scurtă sau de lungă durată

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am vindecat-o prin activitate, avand activitate nu mai poti intra in depresie. Poti citi o carte, te plimbi afara, iesi cu anturajul, mergi la o cafenea etc. Depresia duce la moarte usor usor cel mai bine e s-o eviti.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Uit-o. Da-i papucii, desparte-te de ea. Si eu ma lupt cu anxietatea, am inceput s-o domin si nu mai face ce vrea ea din mine.

| tzuria79 a răspuns:

Un psiholog. De preferat de acelasi sex cu tine. Zic, din experienta proprie. Si eu m-am luptat cu ea, dar gata, sa evaporat din mine.

| MaZGaLiCiYi a răspuns:

Cu antidepresive, aer curat, ideea e să ieși din casă și să ai ceva de făcut, plimbă-te, în orice caz găsește-ți o activitate care să te țină ocupat.

| Marylen a răspuns:

Apeleaza la un ajutor specializat.

| MihaelaAnghel84 a răspuns:

Depinde cat de puternica este. Este diagnosticata sau te gandesti tu ca ai depresie?
Iti recomand sa te gandesti care este activitatea care iti face placere cel mai mult si fa-o in fiecare zi. Daca ti-e greu sa te gandesti acum aminteste-ti ce iti placea sa faci in copilarie.
Mananca alimente sanatoase care dau stare de bine: prune uscate, caju, scortisoara, hrisca si o combinatie extraordinara in depresie: ananas cu portocala.
Succes!

| Marcu_Ruxandra_2001 a răspuns:

Nu se vindeca, ..se trateaza cu pastile

| ToukaSasaki a răspuns:

Pai încearcă sa nu te gândești la lucrurile mizerabile de zi cu zi și zâmbește! happy (ușor de zis, stiu)
Încearcă sa-ți petreci timpul cu prieteni de încredere și sa faci ce îți place. Dacă nu merge încearcă sa spui cuiva de încredere, dacă nu un prieten, poate familia sau chiar un psiholog ce te deprima și poate te vei simți mai bine. Nu știu dacă pastilele ajuta cu ceva, dar poți încerca, dar după cum am zis, nu știu.