| Anna8812 a întrebat:

Depresia severa se vindeca?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Depresia nu inseamna ca ai lipsa de vitamine (Ana, de unde ai scos asta?). Inseamna ca ai nevoie de mai multa serotonina sau dopamina (dupa caz, de obicei serotonina). Desigur, exista si o componenta psihologica in declansarea depresiei, de fapt nimeni nu stie exact ce si cum, inca nu a fost elucidat in totalitate misterul acestei boli. Depresia severa (desi tu nu cred ca ai asa ceva pentru ca daca ai fi avut o depresie atat de severa nu ti-ar mai fi ars sa stai pe net) se vindeca la psihiatru cu medicatie. Formele mai usoare se vindeca si la psihoterapeut prin psihoterapie (cognitiv-comportamentala).

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, depresia se vindeca!
Sunt studii recente care spun ce vitamine lipsa ai si suplimemtarea lor, ducand la rezolvarea depresiei.

Stai un pic, acum vad in istoricul intrebarilor tale, ca tu esti diagnosticata cu schitzofrenie, ceea ce complica situaia ta, ca aici este nevoie de medicatie psihiatrica luata zilnic, nu de o banala depresie.

| minrest a răspuns:

Nu e treaba de severa; depinde daca e psihoza. Pana acum, nu avem nici un caz documentat de psihoza vindecata. Daca nu e vorba de psihoza, ori se poate vindeca, ori poate fi controlata foarte bine.

| Plato a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, prin socializare, cu oameni faini.

Si aici nu ma refer la Facebook.happy