| anonim_4396 a întrebat:

Cum tratati voi o banala raceala care dureaza prea mult timp NATURAL, adica fara medicamentatie "chimica"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Eu beau ceai cu miere și lămâie, fac baie cu sare la picioare și o infuzie de tot felul de plante medicinale. Asta fac eu la început dacă nu am febra. Dacă ma simt rău, o dau pe sirop și paracetamol ( eu nu pot lua antibiotice ).
Nici când am avut covidu ' nu am luat prea multe medicamente.
Am luat vitamina C și nurofen.
Ia ce te ajuta pe tine.
Sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru SuperFata):

Ai merita un " folositor " ( Likewinking ), DOAR pentru nume profil! happy

| anonim_4396 explică (pentru SuperFata):

For you! happy
love struck
https://youtu.be/3GTguyykulk

| SuperFata a răspuns (pentru anonim_4396):

????

| SuperFata a răspuns (pentru anonim_4396):

Mulțumesc frumos! M- ai făcut sa zâmbesc!?

| anonim_4396 explică (pentru SuperFata):

Ma bucur! happy
Asta era si intentia! happy

| anonim_4396 explică (pentru SuperFata):

Chiar e... Super Fata! happy

| SuperFata a răspuns (pentru anonim_4396):

Saru ' mana!winking

| SuperFata a răspuns (pentru anonim_4396):

winking

| SuperFata a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact! laughing

| anonim_4396 explică (pentru SuperFata):

winking & Evident! laughing

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu varză murată.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Vorbesti serios?! happy

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, vorbesc serios. Un sediu important al imunității este în intestinul gros. Varza murată aduce aportul dee bacterii de fermentație care face să meargă bine treburile pe acolo. Iaurtul și kefirul la fel.

| iulia0514 a răspuns:

Eu beau multe lichide si încerc sa fac cât mai multă mișcare, medicamente nu iau nu-le suport și în plus în ultimii ani am început sa dezvolt alergi cam la orice și antibioticele sunt pe lista mea de alergi când nu mai pot beau cel mai oribil ceai adică de zahar ars cu ceapa și foi de dafin în 2 zile nu mai am nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe vremea cand eram pustan avdam o imunitate mai scazuta si faceam puncte de puroi pe amigdale, luam mereu tratament, ma tinea o tuse si doua luni, eram skin of the dick.
Iei tratament si dupa te ocupi de imbunatatirea imunitatii prin metodele clasice. Parerea mea.

| DovleacTurbat a răspuns:

Eu n-am răbdare fara "chimicale", dar dacă vrei, poți încerca miere cu usturoi.

| IceRope a răspuns:

Nu am parte de răceli prelungite. Dar, când o dau prost, apelez la arsenalul atomic personal: ceai de soc, sirop de brad, polen și miere polifloră. Ceaiul îl beau neîndulcit, fierbinte. Câteodată îmi fac și limonadă cu ghimbir. Niciodată nu folosesc zahăr din comerț.

| MrAM a răspuns:

Depinde ce raceala e. Virala? Trece in 7 zile fara tratament. Bacteriana? Ai nevoie cel mai probabil de antibiotice.
La mine functioneaza o zi de mers la sala sa transpir profund, sauna si dupa inot. Caiuri cu diverse plante naturale si miere de albine, hidratare, alimentatie bogata in fructe si legume, odihna.

| Alissia97 a răspuns:

Ceaiuri, ciorbe, multe lichide.
Multe fructe si vitamina C.