| kappa456 a întrebat:

Daca din cauza " atei " nu imi pot decalota penisul inseamna ca am fimoza?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In nici un caz imposibilitatea decalotarii penisului nu se datoreaza/nu apare din cauza frenul (a atei) ci se datoreaza afectiunii denumite fimoza. Ar fi indicat sa fii consultat/examinat de medicul de familie pentru a aprecia daca suferi de aceasta afectiune. Medicul de familie poate aprecia gravitatea/gradul de afectare si eventualul mod de a te trata fiindca cu o fimoza netratata, la maturitate nu vei putea avea o viata sexuala normala. Se pare ca este vorba de un preputiu cu o deschizatura insuficient de larga in momentul in care penisul iti intra in erectie si glandul isi mareste destul de mult volumul/dimensiunea. Am lasat un raspuns pe care il poti accesa aici : http://www.tpu.ro/......-cand-are/ Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Nu e din cauza frenului, ci pentru că ai prepuțul prea strâmt. Și da, ai o formă de fimoză. Dacă e ușoară sau mai severă, doar un medic va spune și tot acesta va recomand și tratamentul

| Adrian1983 a răspuns:

Am citit atei în loc de aţei laughing nu stiu sa-ti raspund.