| mcrenma a întrebat:

Cum va linistiti atunci cand sunteti nervosi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Ma manifest. Gesticulez, topai, tip, plang, sar intr-un picior, ascult muzica, dansez, fac curat (mai rar, doar daca nimic altceva nu mergetongue). De obicei, daca e responsabila o persoana, vorbesc cu ea, daca sunt nervoasa pe mine imi dau doua palme imaginare, daca sunt nervoasa pe o situatie, incerc sa gasesc solutii de a iesi din ea etc.

auran
| auran a răspuns:

Muzica

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cant la chitara.

| Leea1234 a răspuns:

Ies la o plimbare pe strada...singura!
eu si cu gandurile mele...merg si refletez, ma incurajez singura, mai ascult muzica ...si dupa o ora de mers pe jos...incep sa ma calmez!

| Ana a răspuns:

Ma iau de toti chiar daca nu sunt d vina cu nimic big grin

| 20pamy a răspuns:

Ascult muzica putin mai ritmata, respir adanc de cateva ori, vorbesc cu florile, uneori plang. Dar mi se intampla destul de rar sa fiu nervoasa.

| Kidu a răspuns:

Ascult o melodie calma, lenta, ori ies cu prietenii in oras si uit de motivul care m-a facut nervoasahappy

| viatadecacatt a răspuns:

Ma plimb prin toata casa si ma trag de parlaughing

| Psihoterapeutul a răspuns:

Imi pun muzica si iau un mare extraveral.Ma calmez imediat!

| Simonaaaaaaaa a răspuns:

Muzica ma face sa intru intr-o lume a mea si sa uit de toate happy...deci la mine functioneza muzica si cateodata somnultongue

| mary_5801 a răspuns:

Eu ma asez in genunchi si ma aplec cu trunchiul in fata, capul jos, mainile intinse in fata, si stau asa pentru cateva clipe atat cat cred eu ca ajuta.si ajuta mult crede-ma

| Ursulet a răspuns:

Plang.

| night_crawler a răspuns:

Dau cu pumnul in ceva...laughing..de preferinta ceva moale big grin

| Nemesis_9263 a răspuns:

Atunci cand sunt nervoasa si vreau sa ma linistesc misc foarte des din picior(este mai mult un tic, dar functioneazabig grin)

| mili_8806 a răspuns:

Stau in pat si ma ia somnul chiar daca nu mi-e somn:d

| Marijuana187 a răspuns:

Sparg un geam si rup un cos de gunoibig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scriu pe o foaie tot ce ma supara, citesc de 2-3 ori foaia dupa care o fac bucatele mici, mici big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un somn de 30 de minute este mai calmant ca toate pastilele si linile melodice din lume.

| roxana_9288 a răspuns:

Ori ascult muzica ori mananc ceocolata.
cica ceocolata e buna pentru depresie
la mine e buna pentru oricebig grinlaughing

| pysi a răspuns:

Ma descark pe primul care imi ese in kale...

| love_7643 a răspuns:

Sparg 2 geamuri si imi trecebig grin

| felina7 a răspuns:

Buna. Eu cand ma enervez, imediat ce constientizez ca ma incearca o stare de anxietate, imi readun toate fortele si incerc sa ma calmez, respirand incet, ma retrag intr-un loc unde sa fiu singura macar pentru cateva minute, imi spun ca nu este normal sa ma enervez si o iau de la capat cu zambetul pe buze. Totul pleaca de la creier, de noi depinde sa ne stapanim cu succes emotiile.