| anonim_4396 a întrebat:

Cum verific o coroana dentara daca este sau nu dintr-un anume material? Un alt medic dentist mi-ar spune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ti-ar spune.

Abh
| Abh a răspuns:

Poti sa mergi la un laborator de tehnica dentara, dai un pachet de cafea si iti spune tot ce vrei sa stii despre coroana.

| drstomatolog a răspuns:

Ceramica/portelanul are un luciu specific si cand o lovesti cu un obiect dur, metalic are un sunet ascutit. intre acrilat si compozit se face mai greu diferentierea - se compromite aspectul coroanei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La un tehnician dentar.Il platesti si-ti spune adevarul.

| Pisicuta8888 a răspuns:

Un medic dentist cu siguranta ti-ar spune. Du-te si intreaba unul. Intereseaza-e.

Sper ca te-am ajutat!