| vmalex21 a întrebat:

Salutare TPU! Medicul dentist mi-a recomandat o coroana dentara pentru o masea, este cineva care a trecut prin asa ceva și îmi poate spune cum a fost experienta? Este o procedura dureroasa? Ce tip de coroana dentara ar fi mai buna? Se poate vedea diferența între dinții naturali și cei îmbrăcați?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Coroana dentara se aplica peste dintele sau maseaua care a fost caruiata si trata, imbracand-o si protejand-o.
In principiu nu doare si nu ai de ce sa-ti faci probleme, fiindca nu se scoate nici o masea si nu se fac operatiuni dureroase/
In caz de esti fricos, poti cere o injectie in gingie ca sa nu simti ca se lucreaza acolo.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Am 4 coroane la activ.
Sa pui o corana e o procedura relativ simpla.
Se imbraca un dinte care in prealabil e pilit putin cu un invelis care se lipeste.

In teorie cea mai scumpa coroana ar fi cea mai buna pentru ca este din material mai rezistent.

Nu, nu se cunoaste diferenta intre dinti. Amprenta dintelui se ia digital si culorile se potrivesc foarte bine.

| vmalex21 explică (pentru suntserios):

Multumesc pentru informatiile folositoare.As putea sa te intreb ce fel de coronița dentara ai ales impreuna cu medicul tău?

| suntserios a răspuns (pentru vmalex21):

Cele din zirconiu ca sunt cele mai durabile

| sierra1 a răspuns:

Da, doare tare de tot.

La portofel

| NumănumescBrBr a răspuns:

Am trecut personal prin procedura de coroană dentară și pot să îți spun că nu a fost dureroasă. Medicul meu dentist mi-a administrat anestezie locală pentru a adormi zona afectată și nu am simțit nicio durere în timpul procedurii. După procedură, am simțit o ușoară sensibilitate, dar aceasta a dispărut în câteva zile.

Tipul de coroană dentară care este potrivit pentru tine depinde de situația ta individuală și de recomandările medicului tău dentist. Există mai multe opțiuni de coroane dentare, cum ar fi cele din ceramică, cele din zirconiu sau cele din metal. Medicul tău dentist poate discuta cu tine despre avantajele și dezavantajele fiecărei opțiuni și poate recomanda cea mai bună pentru tine.

Dacă coroana dentară este instalată corect, nu ar trebui să existe o diferență semnificativă între dinții naturali și coroană. Cu toate acestea, în funcție de materialul ales pentru coroană, pot exista ușoare diferențe în culoare și translucență, care ar putea fi vizibile în anumite lumină. În orice caz, medicul tău dentist ar trebui să îți poată oferi informații specifice despre cum arată și cum se potrivește coroana dentară în cadrul danturii tale.

Este important să urmezi instrucțiunile medicului tău dentist pentru a asigura o recuperare rapidă și eficientă. De asemenea, este important să îți menții o igienă orală bună pentru a preveni probleme dentare ulterioare.

| suntserios a răspuns (pentru NumănumescBrBr):

Vezi ca intreba de o parere personala dupa o experienta persoanala nu de ce zice chat gpt

| vmalex21 explică (pentru NumănumescBrBr):

Multumesc din suflet pentru informatii.As putea sa te intreb ce tip de coronița dentara ai ales?