| RealKing01 a întrebat:

Cum vindec tusea? Ma gadila ceva pe gat si incep sa tusesc de mai multe ori si dupa 1 minut iar fac asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

O vizită neapărat la medicul de familie, nu automedicație!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tusea este infecție în gât. Medicul decide ce să iei.

| mi25 a răspuns:

Mergi la farmacie si spune-i farmcistei sa-ti dea ceva de tuse. Trebuie doar sa-i spui ce fel de tuse ai.

| Caro34 a răspuns:

Ceai cald cu lamaie si miere, ridiche neagra cu miere, ceaiuri calde de plante etc., frectionari ale gatului cu alcool sanitar si purtarea unui sal cald, mancaruri usoare si multe supe, gargara cu apa calduta si sare etc. Multa sanatate!

| mi25 a răspuns (pentru Caro34):

Pe dinafara cu alcool sanitar si pe dinauntru cu tuica.
Spusele tale miaduce aminte de un scheci de-al regretateu Draga Olteanu_Matei.
In parc, pe o banca era ea, reprezentand o femeie in varsta de la tara, Un tanar se aseaza pe banca de vizavii si se vaieta de o durere groaznica de cap.
Atunci femeia ii insira trei retete de ceaiuri din diferite plante si alte actiuni care sa le faca (exact ca tine), lucru care a durat vreo 10 minute.
Dupa ce femeia a terminat tanarul ii spune: Dar pe mine ma doare acum capul? la care femeia ii raspunde: Pai de ce n-ai spus asa! si scoate din buzunarul sortului un antinevralgic si i-l da.
Fara comentarii.

| Tudy000 a răspuns:

Poate fi o alergie, mergi la medicul de familie.

| NisipLaMare a răspuns:

Fumezi?