| LaviniuA a întrebat:

Cunoasteti cazuri de vindecari miraculoase?
Ceva de genul... omul mergea din ce in ce mai rau, ii apareau tot mai multe boli si apoi dintr-o data incepe sa se amelioreze, ii trec toate si e din nou sanatos.
Daca stiti as fi curioasa sa detaliati cum s-a intamplat, cum s-a vindecat. Mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
22 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vindecari miraculoase eu nu stiu, dar stiu destule cazuri in care Dzeu a intervenit, sunt lucuri "marunte" la care nu dam importanta, intamplari din viata de zi cu zi.
Si dau un simplu exemplu, acolo unde o persoana plonjeaza in aer cu masina, face cateva tumbe, dupa care se rastoarna si pe sol de cateva ori si iese fara sa aiba nimic (evident nu vorbeam de cascadori ci de soferi care au mers cu viteza prea mare), si lumea toata crede ca sasiul l-a ajutat sau airbagurile.
Altii la un impact mic cu 50 km/h, raman fara viata.
Ei bine, genul asta de intamplari sunt "miracole".
Pentru mine Dzeu este acelasi cu Dzeul din Biblie, insa eu percep putin diferit lucrurile, pentru mine Dzeu este puterea care guverneaza Universul si mai putin Dzeu care are reguli impuse de babele de pe la sate, adica urasc datina si obiceiurile transmise asa de la o tzata la alta tzata apoi au devenit adevarate cutume!

| LaviniuA explică (pentru Simpatic):

Da, se poate sa fie si interventia divina in unele accidente, cand persoana scapa ca prin urechile acului. La fel ca atunci cand persoana o sfecleste din nimic toata.

| Simpatic a răspuns (pentru LaviniuA):

Da,asa este.Cunosc cazuri de ambele variante.

| RAY a răspuns:

Tigani care stau pe ajutor social ca nu pot munci sa vezi ce gura au daca le trimiti la munca

| 4evergentleman a răspuns (pentru RAY):

Și românii care stau toată ziua pe tiktok și româncele, fac videochat, onlyfans stau NON STOP pe tiktok și YouTube ce spui de ei? Și mulți români sunt de maroneala nu doar țiganiiwinking

| RAY a răspuns (pentru 4evergentleman):

Ardeleni,banateni se mai muncesc in tara asta

| 4evergentleman a răspuns (pentru RAY):

Degeaba muncești daca ca om ai un caracter abject, trebuie sa fii și om nu e suficient sa muncești daca ești un om mizerabil și așa e plin de români și de țigani care muncesc dar sunt infecti la caracter nu au pic de bunătate in ei

| dullcat a răspuns:

Din pacate nu cunosc, dar as vrea si eu sa aflu.Am persoane in familie care au boli incurabile...

| J0B0MAT a răspuns:

Da. Îți trebuie doar un Iisus. Sau un Buddha. Posibil să mai fie și alții.

| Hyperion7 a răspuns:

Https://www.doctorulzilei.ro/......sa-fiu-eu/

https://www.stiridecluj.ro/......ost-primul

Deci da,exista,este vorba de o combinație între credință și un stil de viață sănătos, dar și o mentalitate sănătoasă.
Mă dau pe mine exemplu că mi-e cel mai aproape.
M-am confruntat cu acneea de când mă știu și am zis că nu există vindecare, am incercat multe produse, însă fara un rezultat.
Am auzit ulterior printre colegi de un tratament minune, Roaccutane, cunoscut pentru gârla de efecte adverse.
La inceput eram cam sceptic și nu părea să funcționeze, însă mă uitam in oglinda in fiecare zi și aveam senzația că parcă mă vindec.Tot am continuat să mă uit și mă făcea să am senzația că mă voi vindeca complet și m-am vindecat in cele din urmă.Am ținut cont de regimul prescris de dermatolog, am făcut tot ce trebuia.
Faza e că mintea omului e cel mai puternic medicament. Oricat ai zice și oricât ai face, nimic nu funcționează cu adevărat daca nu crezi tu că va funcționa.
De fapt, mintea omului poate genera dureri grave cum ar fi arsuri sau altele, fara sa te fi ars (asta ca exemplu).La fel și cu anxietatea și altele. Daca îți lași mintea sa te înfunde in gânduri, ajungi într-un abis al gândurilor.La fel și mentalitatea, cu cât ești mai pozitiv și mai optimist, cu atât viața îți merge mai ușor, dar și invers, daca gândești negativ, îți încarci viața cu greutăți.Sunt sigur că cel ce a zis că "Esti ceea ce gândești", n-a zis-o fara rost.Vezi tu, credința în Dumnezeu tot cu mentalitatea are treabă, deoarece te face sa speri că va fi bine, astfel ajutându-te sa fii optimist.
Sper sa te ajute!

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Anxietatea, depresia mai slabesc in intensitate uneori... nici cel bolnav nu stie daca s-a vindecat sau nu. Astea pot reveni oricand.
Acneea trece cu tratament corect daca nu e foarte nasoala.
N-as zice ca astea sunt vindecari miraculoase.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Da,acneee ușoară, de am fost nevoit să bag roaccutane in mine de 3 ori big grin
In fine, pai da, exact ceea ce am spus și eu, te lași purtat de gânduri naspa și de stres și gata, asta ești.
Trebuie sa atragi energii pozitive printr-o mentalitate pozitivă, asta in general, nu doar ca sa te vindeci neapărat de vreo boala. Face bine și la psihicwinking

| LaviniuA explică (pentru Hyperion7):

Bine bine... te-ai vindecat miraculos. Pun pariu ca ai o piele de bebelus acum.

| Hyperion7 a răspuns (pentru LaviniuA):

Din păcate nu, că am câteva cicatrici, dar în rest pot spune că da. big grin

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Nu recomand roaccutane/sotret nici la dusmani!
face treaba dar platesti cu sufletul!
Numai intru in detalii, acest medicament creaza pe bune depresie si nu una usoara!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Am luat de 3 ori, acum ajut lumea pe tpu...sa fie oare semn de depresie? laughing
Sincer sa fiu, n-am avut treabă cu depresia. Poate am mai avut zile proaste, însă nimic mai mult.
Poate că am avut eu noroc, cine știe

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Foarte bine atunci!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Pai cum sa se vindece? Fără sa consume droguri băutura alcool țigări vape șisha toate prostile și rahaturile astea îmbolnăvesc Sânatatea omului normală ca te îmbolnăvești dacă bei fumezi și te droghezi și mai consumi și alte substanțe nebune...

| DomnulPoliticos a răspuns:

Iar tu cu întrebările tale dubioase?