Întrebare recomandată | Aoxkajcjw a întrebat:

Cunoașteți ceva mai bun decât echinaceea pentru întărirea sistemului imunitar?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Expunerea la stimuli externi cu microbi in mod treptat si incetinit. Sistemul imunitar e pe baza de memorie. Cu cat sistemul tau imunitar cunoaste mai multe bacterii, cu atat el este mai eficient.
Concluzia: Iesi afara mai des si ia contact cu mai multi oameni/obiecte.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca voi credeti ca niste plante de 20 de lei intaresc sistemul imunitar care este ceva genetic (cu care ta nasti) atunci sperati in continuare!
Plante de astea generice si vitamic C se recomanda cand ai o raceala, cat despre sistemul imunitar posibil sa existe si medicamente care il ajuta dar ce sa vezi costul lor e de cateva sute sau mii de euro...sunt medicamete care se dau cu prescriptie sepciala in cazul unor afectinuni si boli grave ce tin de sistemul imunitar scazut.

Am testat de curiozitate zeci de produse din plante, marea majoritate iti dezvalui ca sunt doar niste prostii care promit multe dar nu fac mai nimic! O escrocherie la modul general ca sa castige unii bani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fibrele alimentare în alimentație, provenite din alimente vegetale, care dau de mâncare la flora microbiană din intestinul gros.

| Hyperion7 a răspuns:

Vitamina C te ajuta atunci când simți că te paște o răceală, daca iei vitamina C, in jur de 500mg o dată la 3 ore, sistemul imunitar va putea lupta cu virusul.
Însă daca vrei sa ai o imunitate buna in general, așa cum zicea și stoicanalisys, ai nevoie de contact cu oamenii.Luand contact cu virusurile și bacteriile, corpul își poate face anticorpii necesari.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

La mine a functionat asta mai bine si probabil ca si alte produse pe baza de propolis ar avea un efect bun. Cauta pe unde gasesti mai ieftin in zona ta, ca s-a scumpit recent:
https://www.favisan.ro/produs/propolis-solutie-fara-alcool/
Mai ajuta probioticele pentru restabilirea florei intestinale care are si ea un rol important in imunitate (daca preferi ceva natural incearca sa consumi iaurt cu bifidus, sana, lapte batut, muraturi).
Bineinteles ceapa si usturoiul daca nu iti fac rau la stomac, sunt benefice pentru sistemul imunitar consumate ocazional.
Si pentru ca tot e vara si e cald, orice fruct te ajuta pentru ca are vitamine. Poti bea si limonada facuta de tine cu miere, menta si lamaie in loc de sucuri din alea cu E-uri.
Sa nu uitam de sursele de vitamina B (carnea, ouale). O dieta echilibrata si o greutate a corpului ideala te vor face sa te simti mai bine.
Somnul 22-8, daca vrei si poti mai mult, dar nu mai putin decat simti nevoia atunci cand nu iei stimulente, ajuta la refacerea organismului.
Miscarea in aer liber, cat mai curat stimuleaza sistemul limfatic, baza imunitatii, si de aceea se recomanda plimbarile cat mai dese.
Evitarea stresului, relaxarea in diferite forme: citit, plimbari, mers la biserica...

| natur a răspuns:

Pentru intarirea sistemului imunitar vezi aici: https://www.bioplant.com.ro/......i-imunitar