| SaveTheNature a întrebat:

Cunoasteti persoane sub 25 de ani cu Hipertensiune arteriala?
Hipertensiunea arteriala apare la varsta a 3-a dar mai nou apare si la tineri.De ce?
Stie cineva care este cel mai bun tratament naturist?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Hipertensiunea la tineri poate apărea din mai multe cauze:
1.Genetica
2.Alimentaţia(grăsimile, dar mai ales sarea)
3. Fumat
4.Stres(principala cauză)
5.Cafea(băuturile care conţin cofeină).
6. Obezitatea

Ce este de făcut?
Mers la medic şi de evitat cele menţionate de mai sus(iar obezii să scape de greutăţile în plus).
Tratament natural... usturoiul scade tensiunea arterială, dar nu te face să scapi de hipertensiune.

Încă nu se poate trata hipertensiunea arterială, se poate doar ţine sub control tensiunea cu diete, schimbarea stilului de viaţă şi mişcare zilnică care să scadă tensiunea(mişcarea este un "medicament" împotriva stresului).

| ElectricChapel a răspuns:

Da, ma cunosc happy Am hipertensiune, cand am fost diagnosticat, era foarte mare: 176/112, ceea ce era in gradul 2. Intre timp am slabit 25-30 de kilograme si acum am 150/90. Dar am si un indice de masa corporal de 30, ceea ce inseamna limita dintre supraponderalitate si obezitate. Bineinteles trebuie sa am un IMC sub 27, pentru a ajunge tensiunea la normal.

Tensiunea e de doua feluri: esentiala si secundara
Cea secundara poate aparea in urma altor probleme de sananatate: problmeme de rinchi, probleme endocrine, probleme psihice (emotii, anxietate, depresie, stress), obezitate. Ceaiu de paducel, talpa gastei, laptisorul de matca, ceaiul de tei, de coada calului sunt recomandate