| anonim_4396 a întrebat:

Cură de... îngrăşare. Ce recomandaţi? Vreau să mă îngraş sănătos, fară prostii de la fast-food, nu-mi plac deloc. Cred că o să-mi spuneţi să mănânc mult, cât mai mult; problema este că nu am poftă de mâncare, mai ales pe cîldurile astea. Aţi încercat ceva suplimente, vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Secretul luarii in greutate este simplu. In mare parte, grupele de mancaruri pe care le incluzi in meniu, in cadrul programului de castigare a masei musculare, sunt aceleasi pe care ai putea sa le servesti mereu, indiferent daca vrei sa slabesti, sa iei in greutate sau sa ti-o mentii, este nevoie sa consumi mai multe alimente. Chiar daca pare greu de crezut, aceasta este regula de aur intr-o dieta de ingrasare: sa mananci mai mult decat de obicei! Uneori prepararea mancarii si servirea acesteia pare un lucru bun, daca iti pregatesti singur mancarea iti cresti apetitul, ceea ce te va ajuta sa consumi mai mult. Un prim pas in dieta de ingrasat este alegerea alimentelor (sau suplimentelor) cu o densitate calorica mare. Procedand astfel vei putea consuma mai multe calorii in aceeasi cantitate de mancare. Si poti sa iei 9 vita.

| dragos9234 a răspuns:

Du-te si cumpara proteine cat mai bune, le iei dar nu faci sport deloc.

| mihaitaLGP a răspuns:

Foloseste foarte multi carbohidrati si grasimi calitative.

Carbohidrati : orezul, cartoful, pastele, cerealele, painea.

Suplimente, incearca sa folosesti suplimente cu concentrat mare de carbohidrati.

Grasimile calitative sunt acele grasimi nesaturate (lichide) : Nuci, seminte.

Mananca mult si des alimente bogate in calorii.

Răspuns utilizator avertizat
| ForeverLivingProducts a răspuns:

Buna,sunt consilier pentru un stil de viata sanatos.Ma bucur ca am gasit o persoana care vrea ceva sanatos pentru ea...te pot ajuta..Eu reprezint compania Forever.care detine produse din aloe vera. Daca doresti mai multe detalii imi poti lasa un mesaj.

| lexie14 a răspuns:

Ceea ce vrei tu sa faci e cea mai mare porcarie! am vazut comentarii de genul:"nu face sport". tine minte! nu trebuie sa faci grasimi ci trebuie sa faci masa musculara.fa cat mai mult sport posibil:tenis de camp,inot,sala,fitness,kangoo jumps. sportul impreuna cu o alimentatie sanatoasa(multe fructe si legume, respectarea orelor de masa, sa manaci dimineata ca un rege, la amiaza ca un print si seara ca un cersetor, sa consumi 2 litri de apa pe zi, din cand in cand ceva dulce, etc)dau rezultate fabuloase:o silueta de invidiat. tine minte ca daca vei consuma mai multe lipide, glucide, etc iti poti dauna organismului(sa nu le excluzi)si cu suplimente alimentare iti vei deregla metabolismul.viziteza un nutritionist. el iti va spune daca e cazul sa iei vitamine sau suplimente.nu ii lasa pe altii sa iti prescrie retete.fiecare organism e altfel.ai grija de al tau si iubeste-l as cum e. tine minte:mult sport si o alimentatie sanatoasa!