| annda a întrebat:

Daca ai cancer de piele ai voie sa-ti faci tatuaj?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Asta nu stiu. Dar cel mai bine ar fi sa vb cu un medic inainte sa faci astawinkingNu risca!winking

| eni a răspuns:

Nici sa nu te gandesti! Ai grija de pielea ta, si nu-l intepa cu tot felul de prostii fiindca e groaznica cancerul de piele mai ales in faza terminala.Crede-ma n-ai vrea s-o vezi.Pa!

| jo a răspuns:

Daca ai cancer de piele trebuie sa faci tratament cu citostatice si radioterapie, care iti distrug sistemul imunitar. A-ti face un tatuaj cand esti intr-o asemenea conditie fizica este cea mai mare tampenie: te expui la toate infectiile posibile si poti sa mori din cauza lor in loc sa te vindeci de cancer.
Sincer, cred ca asta a fost cea mai stupida intrebare pe care am citit-o vreodata pe TPU. O bate si pe aia cu periuta de dinti.

| annda explică:

Persoana respectiva a facut citostatice si o operatie. Au trecut cam 7 ani de atunci deci pot spune ca sistemu imunitar si-a revenit dar fiindca aceea gena cancerigena a ramas intreb daca ar avea voie deoarece ii sunt interzise operatiile estetice.

| annda explică:

Pai nu e vorba de un tatuaj sa vezi cat de cool e persoana respectiva sau ceva de genu, e vorba de un tatuaj care sa exprime legatura dintre mine si aceea persoana. Oricum o sa intreb la medic.

| kathessa a răspuns:

Presupun ca nu. Vorbeste cu un doctor.

| eek a răspuns:

Daca sunt folosite instumente sterile si de unica folosinta..presupun ca dathinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai voie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi-ar trebui tatuaj nici asa sanatoasa...
Cred ca ideal ar fi sa renunti la idee. Pune si tu in balanta... Ce valoreaza mai mult? Sanatatea sau tatuajul?winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai voie. Da ai voie sa-ti faci si rugaciuni in timp ce-ti aplica tatuajul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e voie sa faci tatuaj asta daca mai vrei sa traiesti inca 10-20 de ani in plus
sau fa-ti tatuaj si mori in 3-5 ani
succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu