| Valera_Gorbuleak_1992 a întrebat:

Daca ai cancer se imbolnavesc toate organele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu neaparat. Adesea cancerul da metastaze in multe organe (niciodata in toate, fiindca pacientul nu supravietuieste suficient). In plus, celulele canceroase secreta substante care sunt toxice pentru organism (de asta pacientii fac anemie, sufera rinichii, ficatul, nu au pofta de mancare). Celulele canceroase cresc si se multiplca rapid si atunci folosesc toate resursele energetice, motiv pentru care pacientul slabeste si toate organele functioneaza prost, ca la un malnutrit. daca s-ar reusi indepartarea completa a celulelor tumorale, celelalte organe si-ar reveni, fiindca problemele lor sunt reversibile.

4 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

În general, tumorile maligne se extind la organele și țesuturile din jur, încât se ajunge la metastază (răspândirea bolii, a celulelor canceroase).
Uite, am găsit un tabel unde poți vedea, pentru fiecare boală de bază, organele din jurul ei, care pot/vor fi cuprinse de metastază.
http://www.despreboli.ro/cancer-metastaze/2012/ce-este-metastaza-677/

| AlexCristi97 a răspuns:

Nu. In mod normal, tot corpul este format din celule cu diferite functii care in timp imbatranesc si sunt inlocuite cu unele noi. Cand aceasta inlocuire a celulelor devine anormala, adica se inmultesc foarte mult celulele si apar celule noi (fara sens), apare cancerul. Evoluand, se poate extinde si afecta mai multe organe.

| Sarcopt a răspuns:

Atacă prima dată cele mai slabe organe şi depinde căt de repede înaintează infecția.

Răspuns utilizator avertizat