| CiprianGigi a întrebat:

Dacă ai un rinichi și fumezi ce se întâmplă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Am pe cineva in familie, care a aflat pe la 45-50 de ani ca are un singur rinichi mare, din nastere, si unul aproape degeaba.
Acum are peste 60 de ani persoana, si fumeaza de la 18 ani, fara probleme majore pana in prezent.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fumatul nu are legatura directa cu ficatul, foar ca fumatul afecteaza pe langa plamani, indirect toate organele, deoarece nicotina, care intra in sange si este transportata in tot corpul, este o mica otrava. Dupa ce ai fumat mai mult de 7 ani, sangele tau pastreaza urme de nicotina, chiar daca te-ai lasat de fumat.